God annandags julmorgon!
Tusen tack, familjen i Ed, för en underbar jul!
Husets tomte skulle precis besöka en brorsfamilj med smÄbarn. Visst var han stilig och Àkta fin? JorÄ, han har allt vanan inne och kommit med en lykta utifrÄn skogen mÄnga gÄnger.
SÄ det Àr i Dalsland, som tomten finns!
SÄ det Àr i Dalsland, som tomten finns!
I stÀllet fick tomtens tomtenissar tjÀnstgöra hÀr pÄ plats. Nissarna under upplÀrning heter Elin och William.
Elin, Sarah och Jessica. Mina flickhjÀrtan.
I bakgrunden tittar "tomten" fram.
Mor och dotter.
Sarah och Mathias.
All den rara julematen. Ja, allt syntes inte. Det fanns Àven för stunden nyrökt lax fÄngad i Stora Lee. FÀrskare gÄr inte att fÄ. De bÄde fiskar och röker sjÀlva.
Och jag fick med mig lite firre hem. Jag hade inte den stora matlusten, p.g.a. mina luftrörsbesvÀr. Jag var faktiskt rÀtt sÄ sjuk pÄ julafton. Och fastnade inte pÄ ett enda foto, och bÀst var vÀl det, haha.
Och raggisarna blev fÀrdiga, precis i sista stund. Jag fick med mig fyra par. Nu lÀggs stickorna Ät sidan och jag tar snart tag i nÀsta projekt. Ska vila lite först.
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Och jag fick med mig lite firre hem. Jag hade inte den stora matlusten, p.g.a. mina luftrörsbesvÀr. Jag var faktiskt rÀtt sÄ sjuk pÄ julafton. Och fastnade inte pÄ ett enda foto, och bÀst var vÀl det, haha.
Och raggisarna blev fÀrdiga, precis i sista stund. Jag fick med mig fyra par. Nu lÀggs stickorna Ät sidan och jag tar snart tag i nÀsta projekt. Ska vila lite först.
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Du har fina barn och barnbarn. SÄ lika tjejerna Àr till utseende dessutom =)
SvaraRaderaDet Àr tur att julmaten bara serveras eller lagas till under December/julhelger. Det Àr lÀtt hÀnt att det blir för mycket av det goda annars.
God fortsÀttning pÄ Annan dag jul! Och fortsatt krya pÄ dig.
Tack, jo det syns att de Àr nÀra slÀkt.
RaderaJag kunde inte Àta sÄ mycket av det goda, men tog det med ro.
Tack igen och jag ska bara ut och köpa mjölk idag, innan stormen Urb kommer. Kram!
SvaraRaderaFin familj och visst liknar tjejerna varandra.
Krya pÄ dig.
Kl ❤
Tack och KL <3
RaderaSÄ fina bilder pÄ er alla, och tomten!
SvaraRaderaEtt julbord dÀr ocksÄ jag skulle hitta delikatesser jag gillar. Det finns fler av dem pÄ svenska julbordet Àn pÄ det traditionella finska, men vi har ju ocksÄ tagit in mycket nytt - och folk tillreder det de vill ha nuföritden. Till och med pizzor :-D
Kram pÄ annandag jul!
Tack!
RaderaJo, det Àr skönt att kunna Àta det man vill. Men pizza? DÀr gÄr grÀnsen, men dÄ Àr inte jag sÄ förtjust i pizza heller, men OK. Jag ska inte vara knusslig.
Kram!
Vilken festlig afton ni fick!
SvaraRaderakram
Tack, det blev det. Kram!
RaderaSÄ fint det ser ut! HÀrligt att fira jul med barn och barnbarn, men lite trist att du inte mÄdde helt bra. Krya pÄ dig!
SvaraRaderaGod fortsÀttning pÄ julen!
Kram, Ingrid
Det var roligt. Jag Àr trött Àn, sÄ jag tar det piano. Inget annat val.
RaderaTack och kram!
God jul alltsÄ det blev och fin bilder pÄ dina flickor och allt det goda!
SvaraRaderaEn hÀrlig jul för dig om Àn inte ok i luftrören Àn utan nÀstan sÀmre dÄ.
Kryaskram!
Tack, ja jag blev sÀmre, men nu har det vÀnt Ät det bÀttre.
RaderaKram!
SÄ trÄkigt att du kÀnde dig dÄlig pÄ julafton!
SvaraRaderaMen sÄ mycket gott ni hade dÀr pÄ bÀnken. Och vilka fina flickor du har :)
Kram och krya pÄ dig!
Tack, jo gott och bra alltihop.
RaderaKram!
Vilken fin familj du har! à vilket digert julbord! Bra att du fick med dig lite fisk hem med tanke pÄ att du inte kunde Àta sÄ mycket!
SvaraRaderaGod FortsÀttning!
Vilken trevlig jul tillsammans med de dina och just sÄ som du önskat.
RaderaFina bilder pÄ en fin familj.
Vad gÀller tomtarna sÄ tror jag de Àr vÀldigt internationella för jag har lÀst om den stora tomtetrÀffen strax utanför Torrevieja pÄ La Zenisstranden dÀr hundratals tomtea samlades och hÀr hos oss i Thailand kom tomten ridandes pÄ en elefant.
Kram och god fortsÀttning och givetvis önskar jag dig god bÀttring.
BP: jo det var fint med hemskickad fisk, den blev vÀl mottagen. Jag gillar ju den rökta fisken, sÄ mums, tycker jag. Men den smakade bÀttre nu.
RaderaTack detsamma!
Ditte: Tomten Àr internationell, helt visst, men alla ger sig inte ivÀg sÄ lÄngt.
RaderaTack och kram!
TrĂ„kigt att inte vara frisk, men du ser Ă€ndĂ„ ut att ha haft en fin jul! Ănskar god fortsĂ€ttning!
SvaraRaderaTack, jo jag hade en jÀttefin jul!
RaderaVilken fantastisk julhelg du haft Gerd det har vi verkligen fina bildbevis pĂ„ hĂ€r. SĂ„ fina mĂ€nniskor du omges av tillsammans med god mat i en skön miljö och framför allt en hĂ€rlig genuin gemenskap. Ănskar dig en riktigt fin fortsatt vecka och jag hoppas innerligt att du kryar pĂ„ dig. Kram frĂ„n Kuching ❤❤
SvaraRaderaTack, Anita! Jo, det Àr fina familjerna jag har och snart ska jag trÀffa sönerna hemma hos mig. Jag har begÄvats med fyra barn.
RaderaKram tillbaka ♥
Fina bilder och förstÄr du har haft en fin julhelg med nÀra Ä kÀra.
SvaraRaderaGod fortsÀttning till dig fina bloggvÀnen.
kramelikramar tilll dig
Tack och go fortsĂ€ttning till dig/er ♥
RaderaKramelikramkram ♥