Idag är det den kyrkliga söndagen Kyndelsmässodagen (jungfru Marias kyrkogångsdag). "Uppenbarelsens ljus." Idag är det också ny månad, februari, vi närmar oss våren.
Ikväll är det konsert i Norrstrandskyrkan och med temat ljus, stjärnor och hopp. Jag får med mig yngsta dottern till kyrkan, så mysigt och så har vi en go´kväll här hemma sedan.
Här är ett par bilder från fredagen. Min outfit inför Vasa Orden av Amerika i Karlstad. Jag gillar att klä upp mig.Jag strökollade på Mellon igår kväll bara för att. Jag är inte imponerad men det var väl OK. Världen har något att skriva om.
Jag ser fram emot en väldigt ledig nästa vecka inför den nästa fulltecknade veckan.
Ljus och Kärlek 🙏🏻
Vilken bra helg du har haft och så konsert på det i kväll. Roligt att dottern följer med dig.
SvaraRaderaVisst är det roligt att klä upp sig lite då och då.
Önskar en fin söndag nu!
Kram
Helgen är bra och intensiv. Nu förbereder jag mig för konserten!
RaderaTack och kram!
så snygg du är. Och maten ser så god ut. Du ser verkligen till att fylla tiden med bra saker. Bra saker för dej! Ha en fin ljusbärardag. Eller LIlla Jul som man sa förr. Kram // Anna-lena
SvaraRaderaJo, jag fyller tiden med det jag gillar. Så nöjd nu. Ljusbärardag, fina sånger då.
RaderaTack och kram!
Så fin du blev i den röda klänningen!
SvaraRaderaHa en fin söndag och njut av kvällens konser!
Kram, Ingrid
Jag gillar rött, känns som jag.
RaderaTack och kram!
Finfina Du❣️
SvaraRaderaTack för att Du visar upp Dig 🤩
Ha en fin söndag kram åsa
Tack tackelitack❤️
RaderaKram!
Vilken vacker klänning! Jag gillar när det är lite starka färger. Det behövs i det här mörka trista, men nu kommer nog snart våren. Kram
SvaraRaderaJag älskar ju rött, det blir jag glad av. Så tack!
RaderaKram!
Så trevligt du haft det. Klänningen är verkligen fin. Jag gillar rött.
SvaraRaderaRött är min favvofärg helt klart!
RaderaHopps konserten gick bra, fint med de gamla namnen på helger.
SvaraRaderaDet fungerade bra med konserten. Jätteroligt att vara med.
Radera