söndag, september 08, 2024

Söndagsfrid 🖼

 

God förmiddag! 22 grader och halvsoligt. Himlen har ännu inte antagit den blå färg, som den haft nu under flera dagar. Helt ljuvligt septemberväder här ju.

Jag har bara varit ute korta stunder för att "känna på luften". Är mycket piggare men ändå trött. Jag har fått trygghetslarm igen, nu som en armbandsklocka och en liten modern basenhet. Dessutom ett digitalt lås för hemtjänsten.

Ja, jag har tackat ja till lite hjälp i hemmet under några första veckor tills jag blir starkare.

En rad av mina fina änglar som fick följa med mig i flytten.

Här ser väl ut som lite överallt. Handikapparkering, cykelställ, elsparkcyklar... och så barn som leker utanför. Ordning och reda, må jag säga, trevliga grannar absolut.

Snart kommer jag att få persienner och till balkongen plisségardiner. Både för att kunna se bättre på TV och dator samt att skydda från stark värme. Som jag har väntat och väntar på detta!

Ljus och Kärlek 🙏🏻

8 kommentarer:

  1. Önskar dej en vacker, god och fridfull söndag. Kram

    SvaraRadera
  2. Sol och blå himmel är ju fantastiskt skönt men sol på fel ställe kan vara störigt.
    Bra Du fått hjälp❣️ Bättre att skynda långsamt än att tänka jag klarar mig själv‼️
    Ha en fin fortsättning på denna söndag kram åsa

    SvaraRadera
  3. Så bra att du har fått trygghetslarm igen och att du tar emot den hjälp som erbjuds. Finns ingen anledning att inte göra det.
    Skönt att persienner och liknande är på gång för det kan man inte vara utan.
    Vädret klagar vi verkligen inte på!
    Önskar en fin söndag nu!
    Kram

    SvaraRadera
  4. Ett trygghetslarm är så skönt att ha när man har behov för det och ett sådant digitalt lås skulle min mor behövt en gång i tiden men det fanns inte då...antar jag.
    Persienner är ju en nödvändighet, absolut.

    Ta hand om dig och ha det bäst.

    SvaraRadera
  5. LillaSyster2024-09-08 15:42

    Bra att du tagit lite hjälp! Hoppas att dina solskydd kommer upp nui veckan. Visst är det en ljuvlig september vi har! Ha en bra eftermiddag och ta det lugnt! Kram

    SvaraRadera
  6. Trygghetslarm är bra, så lätt att ramla.

    SvaraRadera
  7. Kul att änglarna fick en bra plats!
    Sköt om dig!

    SvaraRadera
  8. Läser din blogg baklänges, vet inte vad som hänt - men det lär klarna!
    Bra att du går med på att ta emot hjälp ❣

    SvaraRadera