God Morgon i DatorVärlden!
Just startat upp en av mina Computers.
Men lugn, jag har ingen iPhone, ingen iPod, eller iPad..
Alla ska rensas och scannas från världens och dom okynnigas angrepp, kallat virus.
Sjuk? Virus? Sånt vill vi inte ha!
Svaret på Ordspråket i förra inlägget har du här i Överskriften.
Grattis, Nette, du kunde!
"Om för många personer samarbetar på en uppgift kommer slutresultatet att bli lidande på grund av att alla tror att de själva vet bäst och vill att saker ska göras på deras sätt."
Idag är det Söndagen den 13 November. Och Fars Dag.
Det är hiskeligt vad Tiden går Fort! Eller är det vi som Går fort?
Vi är uppbokade på aktiviteter alla vardagar i nästa vecka....
Torsdagen är Särskilt Spännande.
Ett Ordspråk även idag!
"Ett tillstånd av fullt välbefinnande i fysisk bemärkelse manifesterar sig inte vokalt."
♪ ♫ ♪ ♫ Ha det gott, här är grått...... ♥ ♥ ♥
.
Jag tror det är vi som går fort, och ju fortare vi går desto fortare går tiden. Här har tiden stannat - tillfälligt. Kram! ♥
SvaraRaderaNu blev jag ju nyfiken på vad du skall göra på torsdag? hehe kram och trevlig söndag..
SvaraRaderaPiedra♥ Just nu går vi inte så fort...... men ibland. Jo, folk stressar. Kram! ♥
SvaraRaderaPaloma♥ Det är bra att vara nyfiken. Det är sunt. Kram och trevlig söndag tbx!
Vi var tidigt ute - i morse, förstås, men även i går med den soppa vi då gjorde inför "soppveckan" som startar idag. Soppan blev god, men så var vi ju inte mer än två som skalade, hackade, spädde och kryddade. Ordspråket? Blott hälsan tiger still...
SvaraRaderaVi gör allt snabbare än tidigare (Obs! gäller inte mig) ☺ Det gäller verkligen att ta vara på den tid som är, se det och hitta närvaron och medvetenheten i nuet för där finns ingen tid.
SvaraRaderaSöndagKrameLuttarTillErBåda ♥
Jag tycker tiden går fort och jag tycker mig se allt fler människor som aldrig har tid att varva ned. Alla är på språng och stressar i denna tidevarv. Kram!
SvaraRaderaBlandade Karameller♥ Jaså, ni har soppvecka! Är det något speciellt? Ordspråket får jag ge dig alla rätt på: Hälsan tiger still.
SvaraRaderaKaisa♥ Vår tid är nu. Vår bästa tid är nu.
SöndagsKrameLuttarFrånOssTillDig ♥
Simona♥ Ja, ingen ringer i telefonen heller, alla chattar på Fejjan, Skajp eller Msn eller skriver kommentarer som här i bloggen. Kram!
Bra ordspråk och lösningen har vi ju fått. Jaha, det var här du såg soppveckan. *ler*, därför som datorn lånades. Jag är livrädd för virus för jag har bara en dator.
SvaraRaderaFullt upp hela veckan, något varje dag, så det kan bli att vara pensionär. Hoppas att det enbart är trevliga saker.
Kram och krama pusselbit också.
Optimist♥ Aha, för soppveckan! Blir nästan som fasta, då.
SvaraRaderaHär kommer inga virus in, för jag städar varje dag! Full koll - inga troll!
Ja, vår tid är dyrbar som pensionärer, det gäller att boka in så mycket som möjligt, skojar.....
Tackar för kramar och kramas tbx!
Hoppas att datorn är friskförklarad!
SvaraRaderaHa en fin söndag!
Kram
Znogge♥ Tack, men den var inte sjuk, det är bara förebyggande behandling! Kram!
SvaraRadera