God morgon!
En hÀrlig bild, att bli glad av! Passar till meditation, finns ingen stress.
Bilden fÄr mig att drömma om sommaren.
Idag ska jag besöka tandhygienisten, det tycker jag om. KÀnns skönt att bli ompysslad i munnen, hel och ren, Àven om det kostar dyra klöver, sÄ har jag igen det i slutÀndan (fÀrre hÄl).
Med detta önskar jag mina finaste lÀsare en bekvÀm och avkopplade fredag!
Men, vad blir det för mat? Fredagsmys, ju!
Jag ska se om jag kan fÄ pli pÄ Inga Harman, om hon ville ta och skramla med kastrullerna lite och koka soppa pÄ en spik. Spikar har jag gott om, Àven skruv, hammare och tÀnger. Jag slösade ivÀg sÄ mycket pengar pÄ rÀkningarna igÄr, och betalade brysselresan, ajajaj... smaker det - sÄ köster det, det Àr vÀl ingen bra balans med hÄl i plÄnboken? Jag kanske kan laga, har vÀl sytrÄd!
Ăsch, jag skojar, med tacksamhet noterar jag att kyl och frys innehĂ„ller en massa mat.........
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
En hÀrlig bild, att bli glad av! Passar till meditation, finns ingen stress.
Bilden fÄr mig att drömma om sommaren.
Idag ska jag besöka tandhygienisten, det tycker jag om. KÀnns skönt att bli ompysslad i munnen, hel och ren, Àven om det kostar dyra klöver, sÄ har jag igen det i slutÀndan (fÀrre hÄl).
Med detta önskar jag mina finaste lÀsare en bekvÀm och avkopplade fredag!
Men, vad blir det för mat? Fredagsmys, ju!
Jag ska se om jag kan fÄ pli pÄ Inga Harman, om hon ville ta och skramla med kastrullerna lite och koka soppa pÄ en spik. Spikar har jag gott om, Àven skruv, hammare och tÀnger. Jag slösade ivÀg sÄ mycket pengar pÄ rÀkningarna igÄr, och betalade brysselresan, ajajaj... smaker det - sÄ köster det, det Àr vÀl ingen bra balans med hÄl i plÄnboken? Jag kanske kan laga, har vÀl sytrÄd!
Ăsch, jag skojar, med tacksamhet noterar jag att kyl och frys innehĂ„ller en massa mat.........
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Vilken hÀrlig bild du bjuder pÄ! HÀr sitter jag vid mitt köksfönster i VÀstervik och ser mest dimma, sÄ en sommarbild var vÀlkommen!
SvaraRaderaMaten behöver jag inte bekymra mig om idag, kusin bjuder pÄ middag och lunchen tÀnkte jag lÄta mannen bjuda pÄ! Men det blir nog ett rejÀlt hÄl i plÄnboken nÀr sprutmÄlningen av luckor och lÄdor ska betalas, sÄ till helgen fÄr vi vÀl ta fram spikarna! Kram M.E
Ja, visst Àr bilden underbar!
RaderaOch jag har mat, saknar bara "nÄgon" att laga maten tillsammans med. Saknar matlagningsvinet.... nÀrheten.
Kram.
Jag gillar ocksÄ tandhyggan! GÄr dit tvÄ gÄnger per Är, vÀl vÀrd pengarna, man slipper ju pÀls pÄ tÀnderna;-)
SvaraRaderaPÀls pÄ tÀnderna ;) kul uttryck! Ja, jag har anvÀnt mig av henne i mÄnga Är. Hon fÄr vÄrterminen och kÀftis fÄr hösten och dÀr ingÄr lite rengöring ocksÄ....
RaderaHos oss kommer det att serveras pulled pork med bakad potatis och goda sĂ„ser dĂ€rtill. Ăr det fredag sĂ„ Ă€r det ;-)
SvaraRaderaKram
Du har sÄ rÀtt, jag hoppar spiken, det fÄr bli Margots laxpudding, det Àr ju som sagt fredag! Ingredienserna finns redan hemma.
RaderaEr matrÀtt lÄter bara sÄ kanon!!!!!!
Kram!
Vilken hÀrlig idyllisk bild.
SvaraRaderaHinken pÄminner mig om min barndom. Varje dag sÄ kom min farmor bÀrandes pÄ en likadan hink, emaljerad med lock, fick den full med nymjölkad mjölk ifrÄn korna, gick ner till sin dotter och delade med sig.
Jag tycker inte om att gÄ till tandlÀkaren eller nÄgon annan som vill pyssla med min kropp. Det lÄter nÀstan som om jag Àr folkrÀdd, jaa, det kanske stÀmmer nu pÄ Àldre dar.
Skönt att ha mat i frys och kyl, det underlÀttar i vardagen.
SÄ, du ska till Bryssel? DÀr har jag varit, en upplevelse med mÄnga Àldre fina hus att titta pÄ.
FörstÄr att du saknar din fina pusselbit, pÄ mÄnga sÀtt. Vad jag förstÄr sÄ gjorde ni allt tillsammans och dÄ blir saknaden dubbel sÄ stor.
TÀnker pÄ dig och sÀnder en varm kram.
Jag lÀser en cirkel om EU och den mynnar ut i en resa till Bryssel och parlamentet och kommissionen plus till Brygge!
RaderaJa, inte sÄ roligt att stöka sjÀlv i köket, men jag gör det, jag ska allt laga lite gott senare. Varm kram!
Fredagsmys pÄ gÄng.
SvaraRaderaJag har inte bestĂ€mt Ă€n hur mitt kommer att se ut. Ăr sugen pĂ„ en rĂ€kmacka (igen).
Vi fÄr vÀl se.
Ha en bra fredag!
Kram
RÀkor Àr alltid mums! JÀttemums! Och jag gillar fisk ocksÄ, sÄ nu har jag bestÀmt att det blir lax. Inte sex laxar i en laxask, utan pudding.
RaderaKram!
Jag gillar inte tandhygenisten, men det Àr ju ett nödvÀndigt ont!
SvaraRaderaHoppas att det gÄr bra för dig dÀr idag.
Bilden Àr hur som helst helt underbar!
Kram, Ingrid
Det gick sÄ bra för mig dÀr idag, kÀnns vÀldigt skönt i munnen efterÄt.
RaderaKram!
Usch ja jag var dÀr i gÄr som du vet, ont hade jag sedan för jag tog bort tandsten men u Àr jag tipp topp :) :) inga hÄl hade jag tjohoo men snart jobb o sÄ hela helgen njut av dagen kram
SvaraRaderaJag blev nöjd och det Àr alltid gott efterÄt. Jag njuter av dagen, trots regnet.
RaderaKram!
Du gillar att gÄ till tandhygienisten? Mycket mÀrkligt... Det Àr ju bland det vÀrsta som finns! :-)
SvaraRaderasv: Cazuelas Àr ju större Àn tapas och kostar 2 euro styck. Det avpassade vinet kostar 1,50 euro.
(Tapasmaran har ett pris pÄ 2,50 för en tapa och ett glas vin)
Att gÄ mellan stÀllena Àr dock helt gratis ;-)
:-)
HÀpp. SÀger jag, sÀger du. Olika i olika familjer ;)
RaderaBilligt, Ama, billigt. Man fÄr mycket för en hundring. Gratis motion? Billigt. ;)
Hon Ă€r sĂ„ lĂ€tt pĂ„ hand min nuvarande tandhygiest. NĂ€r jag var hos henne i januari var första gĂ„ngen i hela mitt liv som jag kunnat slappna av i en tandlĂ€karstol. Kram! ♥
SvaraRaderaJa, det underlÀttar! Sedan har tekniken blivit bÀttre ocksÄ. Nu kÀnner jag mig sÄ go i munnen, sÄ egentligen skulle jag vÀl inte Àta, hihi.....
RaderaKram ♥
Halloj! Skönt Àr det i varjefall nÀr man gÄr dÀrifrÄn
SvaraRaderaren och fin i munnen! SjÀlv Àr jag pÄ vÀg till Bryggan
i kungens kurva. Ska köpa en frys ;-)
KramKram
Jag kan förstÄ de som Àr skraja, för nÄgonstans har nu varje mÀnniska en liten rÀdsla. Den jag har behöver jag inte utsÀtta mig för sÀrskilt ofta, sÄ det Àr lugnt.
RaderaKramKram♥
Mysig bild. Nu lÀngtar jag till stugan och sommaren nÀr jag ser pÄ bilden.
SvaraRaderaHoppas du lagade nÄgot riktigt gott.
HÀrligt med frÀscha tÀnder :)
Ha en fin kvÀll.
Kram ♥
Jag höll pÄ att sÀga att jag varken har stuga, husvagn eller sommar, men visst har jag sommar!
RaderaJag lagade laxpudding, uppÀten och jÀttegott.
Tack och kram ♥
Nu har jag svarat :)
SvaraRaderaTack, ser! ♥
RaderaVerkligen rofylld bild!
SvaraRaderaJag har tandlÀkarskrÀck sÄ det dröjer vÀl ett tag innan jag fÄr lika positiv instÀllning som du har, men... hoppet lever!
Tack, och hÀr Àr det ro hÀr hemma hos mig ocksÄ.
RaderaTÀnk, sÄ olika, jag har aldrig haft tandlÀkarskrÀck, men har nÄgot annat som skrÀms. Och det har jag jobbat pÄ.
God morgon vÀnnen!
SvaraRaderaoj villken vacker och rofylld bild. JÀttefin dÀr pojken stÄr med hunden.
TandlÀkaren Àr vÀl ett nödvÀndigt ont det. Fast min han Àr rÀtt rolig han, sÄ dÄ jag ligger dÀr har jag svÄrt att gapa och skratta samtidigt Ät allt kul min tandlÀkare berÀttar.
Hoppas det gick bra, för det Àr ju lördag idag. Och ikvÀll ska jag Àgna mig Ät mitt lördagsgodis "gubbe" lite och försöka fÄ uppmÀrksamhet trots OS. *ler*
Ha en jÀÀÀÀttefin lördag fine vÀn!
Kraaaaam
Tack, söta Tant Glad! Ja, hÀr pÄgÄr OS fast jag inte bryr mig, har svÄrt hitta avstÀngningsknappen, men det Àr vÀl alltid nÄgot nyttigt att veta, kanske.
RaderaFina lördagar till oss alla, bÀst att ta i, hihi.
Kraaaaam!