God morgon, lördag!
HÀr kommer mitt lördagsportrÀtt.
Tanten nummer ett.
HÀr kommer mitt lördagsportrÀtt.
Tanten nummer ett.
Sonia, 83 Är. Min tidigare granne, men bor inte sÄ lÄngt ifrÄn mig nu heller.
200 meter.
Surfplattan ligger pÄ bordet, det roligaste hon varit med om.
DÀr söker hon vÀnner och slÀkt pÄ Facebook, kommenterar och lÀgger upp bilder. Har Instagram. Söker pÄ Youtube och spelar musik, googlar.
Jag besökte Sonia en kvÀll och vi tog ett glas vitt tillsammans, heja heja!
200 meter.
Surfplattan ligger pÄ bordet, det roligaste hon varit med om.
DÀr söker hon vÀnner och slÀkt pÄ Facebook, kommenterar och lÀgger upp bilder. Har Instagram. Söker pÄ Youtube och spelar musik, googlar.
Jag besökte Sonia en kvÀll och vi tog ett glas vitt tillsammans, heja heja!
Tidigt i morse började jag morgonen med "Lördag med Lisa" som pratade om tidningarnas fokuserande pÄ ElÀnde och att vi i stÀllet borde fokusera pÄ GlÀdje.
Det Àr lite det jag försöker sprida i bloggen, VÀlj GlÀdje, sÄ jag hummar med.
"Ring sÄ spelar vi" pÄgÄr just nu och sen fram pÄ stan, marknad varje lördag och onsdag, vettja. Och bibblan, bestÀlld bok ligger och vÀntar.
JÀrnrik mat inhandlad, sÄsom leverpastej, spenat och kidneybönor (lustigt ord i samband med donationen). Och dricka mera vatten.
StÀll fram klockorna i kvÀll!
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Det Àr lite det jag försöker sprida i bloggen, VÀlj GlÀdje, sÄ jag hummar med.
"Ring sÄ spelar vi" pÄgÄr just nu och sen fram pÄ stan, marknad varje lördag och onsdag, vettja. Och bibblan, bestÀlld bok ligger och vÀntar.
JÀrnrik mat inhandlad, sÄsom leverpastej, spenat och kidneybönor (lustigt ord i samband med donationen). Och dricka mera vatten.
StÀll fram klockorna i kvÀll!
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Detta Àr mitt tjugoÄttonde inlÀgg av hundra till #Blogg100

HÀr försöker jag vÀlja glÀdje trots att vÄr hantverkarfria helg rann ut i sanden. Glatt öppnade jag dörren klockan 7 idag och hÀlsade plattsÀttaren vÀlkommen!
SvaraRaderaInte fÄr jag hÀnga upp mig pÄ att tvÀttstugan skulle varit klar igÄr och att de dÀr hantverkarna inte varit hÀr som de skulle i veckan, utan jag fÄr vara glad att de kom idag och att det blir klart!
Ăr jag inte duktig, sĂ„ sĂ€g?
Följer man dig och din blogg, sÄ lÀr man sig ett och annat!
Ănskar dig en hĂ€rlig lördag!
Kram M.E
Du, det var superduktigt! Och jag mÄ ocksÄ tillÀgga, dÄ jag följt dig och er renovering, att du har en Àngels tÄlamod, jag hade slagit nÄgot hÄrt i vÀggen för lÀnge sen, gaaaaahhhh. Men sen, tagit nya tag, för VAD göra? Till slut blir det perfekt, ska du se!
RaderaFinfin lördag och stor kram!
Kloka ord om det dÀr med glÀdje :)
SvaraRaderaEgentligen borde man varje morgon börja med tÀnka pÄ tre saker man Àr tacksam över, slÀppa tankarna som Àr jobbiga, sÄ blir dagen mycket lÀttare.
Kram
Tack!
RaderaJo, det dÀr med tre saker varje morgon, har jag gjort i mÄnga Är, ett tag skrev jag dem i bloggen, men nu tÀnker jag dem. Bra att du tar upp det! Tack!
Kram!
MÄlet Àr vÀl att vara mestadels glad, men livet Àr ju inte alltid ljust och glatt.
SvaraRaderaDin blogg hjÀlper dock till att hÄlla humöret uppe!
Och heja Sonia!
Kram
Nej, jag vet ibland Àr man ledsen, livet Àr ju sÄ. Har sjÀlv haft mina sorger.
RaderaOch visst, heja Sonia!
Kram!
Ălskar folk som vill lĂ€ra sig nytt och inte kör med standardfrasen "jag Ă€r för gammal" sĂ€g dĂ„ hellre att jag inte Ă€r intresserad. Ring sĂ„ spelar vi ... dĂ€r har har jag och min man kommit fram 6 ggr. Nu för tiden har vi tyvĂ€rr slutat att lyssna pĂ„ underbara Lisa SyrĂ©n. Synd att radion kommer mer och mer i skymundan. Ha en bra dag/ kram
SvaraRaderaJa, antingen behöver de hjÀlp för att bara komma igÄng, eller sÄ behöver de en kurs, huvudsaken att viljan och lusten finns, sÄ fixar det sig.
RaderaTack och kram!
Vilken hÀrlig före detta granne du har! Kvinnor kan sÀger jag bara :-)
SvaraRaderaKram
Kvinnor kan, sÄ hette kurser förr i tiden redan! JodÄ, vi kan.
RaderaTack och kram!
SÄ roligt att Sonia har fÄtt kontakt med vÀnner och slÀktingar genom internet :) Och visst Àr det hÀrligt att bÄde yngre och Àldre kan anvÀnda sig av det :)
SvaraRaderaHa en fin dag!
Kram
Det Àr ju rena toppen, jag blir sÄ glad av sÄnt!
RaderaTack och kram!
SÄdana krutgummor gillar jag. En sÄdan vill man bli sjÀlv nÀr man blir gammal. Hon pÄminner om Ruth i Virginia som Àr 88 tror jag. Kul med sÄdana mÀnniskor!
SvaraRaderaHa en fin lördag nu med din jÀrnrika mat. Annars kan du fÄ lite av mitt jÀrn. Jag har nÀmligen för mycket i blodet och tappar varannan mÄnad;-)
Visst Àr de sköna! Precis, sÄn ska jag vara ocksÄ och det tills jag blir 100 minst. Jo, har ocksÄ tÀnkt pÄ Ruth, pÄminner!
RaderaOj, dÄ. För mycket. Jag hade lagom innan, men det ska jag allt fixa till. Har min meny klar.
Underbart med en sÄdan fin vÀn! Har sjÀlv en granne och vÀn pÄ 79 Är som jag har börjat lÀra.
SvaraRaderaHon tycker mycket om korsord, sÄ har visat henne att det finns pÄ datorn, puzzel och
kortspel. SÄ nu puzzlar hon och stÄr i. SÄ man fÄr visa annat med tiden, kanske hon blir en riktigt datanörd.
GlÀdje kan man aldrig fÄ för mycket av. DÀrför tror jag att jag fastnade hÀr för det var en god stÀmmning hÀr hos dig!
Nu önskar jag en god lördag! Kram Lillemor
Man har ju olika fart pÄ det dÀr, huvudsaken man vill och försöker. Sonia Àr till största delen sjÀlvlÀrd, ger sig inte, tar tag i det - och skrattar.
RaderaTack och kram för fina ord!
Vilken fin kvinna ♡ ...
SvaraRaderaJaa visst! ;) <3
Radera
SvaraRaderaMÄnga Àldre vill ju lÀra sig surfa, men de kanske inte har nÄgon som visar dem hur de skall komma igÄng. Det finns Àldre söm sitter med en surfplatta men dÀr tog det stopp, antingen Àr det brist pÄ tid eller nÄgot annat. En ny vÀrd skulle öppna sig för mÄnga Àldre om de bara fick hjÀlp pÄ traven.
KL ♥
Jo, de som inte kan och förmÄr ska sjÀlvklart ha hjÀlp. Mig fÄr de gÀrna frÄga, men i det hÀr fallet rusar hon pÄ sjÀlv, haha, och just det tycker jag Àr sÄ festligt, hon vÄgar!
RaderaKL <3
Ja Ă€ntligen blir det sommartid igen ♥ Tror mĂ„nga Ă€ldre lever upp nĂ€r de lĂ€r sig anvĂ€nda internet. om de kĂ€nner sig ensamma och isolerade." Ett bra verktyg att börja umgĂ„s med andra sĂ„ smĂ„ningom kanske :) " Ha en fin lördag!
SvaraRaderaDet blir bra, det. Ljusa kvÀllar. Försmak idag redan, raggarkÄren har varit ute och kört och spelat görhögt.
RaderaSurfplattan Àr alldeles perfekt för att komma ut i vÀrlden och ur isolering. MÄnga har slÀkt och vÀnner ocksÄ, men det finns mÄnga ensamma stunder.
Tack och kram!
Vilken hÀrlig f d granne! hoppas hon lÀser detta!
SvaraRaderaJÀrnrikmat Àr nog bra för dej. Roligt att du kan skratta Ät kidneybönerna!
Ja, Sonia har lÀst detta, hon visste om att jag skulle sÀtta ut foto, som hon godkÀnt, och skriva lite, men inte vad.
RaderaHon ringde allt förut, haha!
Jag tror mycket pÄ "att vÀlja glÀdje" (kansk eocksÄ Kay Pollack?)och som han sÀger; "det Àr du som har huvudrollen i ditt liv" . Försöker tÀnka pÄ bÄda. Det ger positiv energi och med det kommer man lÄngt.
SvaraRaderaStor kram frÄn mig.
Javisst Àr det Kay Pollak! Jag har gÄtt kurs för honom i Nora, jag har hört honom pÄ tre seminarier och jag har hans böcker, fin mÀnniska!
RaderaTittar allt i böckerna ibland.
Tack och stor kram!
Vilken hÀrlig tant! SÄ kul att hon hÀnger med i datavÀrlden.
SvaraRadera(Min son Emil har kommit hit till oss nu. Han sa att han varit i Lidköping i mÄndags pÄ ett möte pÄ STC, han jobbar ju pÄ det gymet i KungÀlv)
Ha en fin kvÀll.
Kram ♥
Javisst Àr hon hÀrlig! Det gÀller att hÀnga med.
RaderaDÄ har sonen fÄtt se vackra Lidköping, som Àr som finast pÄ sommaren!
Tack och kram ♥
Kul med datorer för alla Äldrar, skulle tycka det var mysigt om min mamma ville lÀra sig, men det vill hon inte.-)
SvaraRaderaHa det fint KRAM Primrose ,-)
Alla vill inte. Jag har vÀninna som inte heller... nÀe. Man kan inte rubba berg.
RaderaKan du inte "lura" din mamma lite pÄ skoj?
Tack och kram!
TÀnk sÄ kul med mÀnniskor som vill ha och sprider glÀdje! GILLAS! Dessutom sÄ mycket glÀdje den nya tekniken sprider. Man kan ha kontakt med nÀra och kÀra var dom Àn Àr pÄ jordklotet! KRamar
SvaraRaderaJaa, och nyligen chattade jag med vÀninna, numera bosatt i Chile igen. Otroligt.
RaderaKram!