God morgon, onsdag!
DÄ sÄ, har jag varit pÄ en superintressant resa till Karlstad. Trevliga mÀnniskor och gott septembervÀder. Vad mer önska?
Jo, att titta pÄ utstÀllningar! HÀr Àr det en del av Kakan Hermansson
Kakan var gÀstutstÀllare pÄ Sandgrund.
Jag tog inga kort pÄ hennes kedjor, vedtrÀn och eld.
En tjusig papperskorg.
Vi fick en rejÀl lunch pÄ VÀrmlands museum och sedan tog vi en promenad pÄ stan.
Det verkliga mÄlet var ju en resa till Lars Lerins utstÀllning pÄ Sandgrund, men jag mÄste fÄ lite tid pÄ mig att kolla av alla foton dÀrifrÄn, sÄ det kommer. I sinom tid.
Ăsch, det blev tvĂ„ tavlor Ă€ndĂ„, av Lars...
HÀr Àr en del av Arkivet.
HÀr har förmodligen katten fotograferats och resten Àr mÄlat
HÀr Àr en del av Arkivet.
HÀr har förmodligen katten fotograferats och resten Àr mÄlat
Eftermiddagsfika pÄ Panncentralen i Kristinehamn.
En heldagsutflykt i konstens och gemenskapens tecken.
Nu ska jag ivÀg pÄ ett uppdrag, sÄ vi skrivs framöver.
Och i morgon följer jag gÀrna med pÄ ett litet informationsuppdrag inom MOD till Högskolan i Skövde igen, var med dÀr förra Äret.
Nu lÀngtar jag efter att lÀgga fötterna pÄ bordet ett par dagar! Bara vara mig.
Och i morgon följer jag gÀrna med pÄ ett litet informationsuppdrag inom MOD till Högskolan i Skövde igen, var med dÀr förra Äret.
Nu lÀngtar jag efter att lÀgga fötterna pÄ bordet ett par dagar! Bara vara mig.
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Lars Lerin har med tiden blivit hela Sveriges Àlskling. Hoppas han klarar den kÀrleken. Underbar med vattenfÀrgerna Àr han iallafall.
SvaraRaderaJapp, det Àr mÄnga akvareller. Otroligt.
RaderaVilken trevlig utflykt. Ălskar Lars Lerins tavlor!
SvaraRaderaHÀftig bÀnk i inlÀgget nedan!
Ha en bra dag!
Kul att ut och Äka sÄdÀr och se nÄgot nytt.
RaderaTavlorna var mÄnga!
Tack detsamma!
Hoppas att du fÄr nÄgra vilsamma dagar efter alla dina utflykter.
SvaraRaderaSka ut i morgon ocksÄ, sen vill jag ha ledigt ;)
RaderaKnack, knack, Àr pÄ snabb besök igen!
SvaraRaderaHimla trevlig utflykt till Karlstad. TÀnk vad denne Lars Lerin charmat de allra flesta av oss. En skön typ, menar förstÄs typ i positivt ordalag. Hans tavlor Àr fantastiska, "bokhyllorna" mina favoriter, sÄ lÀckra.
Mulet och vÀldigt varmt hÀr +20 redan nu, passar mig utmÀrkt, inte kallt och inte för varmt. SÄdana hÀr dagar tar jag gÀrna hela september.
VÄr Ärliga biltur till Tyskland blir inte av, tyvÀrr förstÄs men luften har gÄtt ur oss. Min svÄger ligger sövd och med respirator pÄ Karolinska sedan 14 dagar tillbaka, lÀkarna Àr förbryllade och vÀldigt frustrerade, de söker Àven tips frÄn kollegor bÄde inom och utom landet men Àn sÄ lÀnge helt utan resultat. FrÄn att vara fullt frisk till att bli helt utslagen pÄ nÄgra dagar. Livet Àr skört och inte sÀrskilt rÀttvist. Mardröm pÄgÄr, vÀck oss gÀrna.
Kram frÄn Elisabeth
Arkivet, bokhyllorna, var superlÀckra, bara att komma pÄ idén!
RaderaHÄller med dig om vÀdret, alldeles superskönt. En underbar september!
Men, oj, sÄ trÄkigt med svÄgern! FörstÄr det Àr en mardröm. Jag har varit i en mardröm, det Àr 24 Är sedan, och de sökte ocksÄ bÄde inom och utom landet och det gick bra till slut. Vill hoppas att det Àven gÄr bra för svÄgern! Hoppet!
Stor varm kram till dig ♥ ♥
SÄ mycket trevligheter, du hittar pÄ. Roligt att lÀsa.
SvaraRaderakramisen
Tack, ja det blev mÄnga pÄ en gÄng.
RaderaKram!
SÄ dÀr fina skulle alla papperskorgar vara ju!!
SvaraRaderaKram
Visst var papperskorgen söt! Kram
RaderaVilken trevlig dag! Lerin Àr alltid sevÀrd :D
SvaraRaderaKram
Precis. Det var utmÀrkt.
RaderaKram
VÀrmland har jag inte varit sÀrskilt mycket i. Det finns sÄ mÄnga stÀllen att upptÀcka i Sverige.
SvaraRaderaĂnskar dig en bra dag!
Kram/Anna-Karin
Att det finns, ja! Hela vÄrt avlÄnga land Àr helt underbart!
RaderaTack detsamma, kram!
Vad bra att piffa upp papperskorgarna sÄ. DÄ kan ingen pÄstÄ att de inte syns. Du Àr ute pÄ sÄ mycket trevligheter. Kul att lÀsa om det. Ha det bra.
SvaraRaderaTack, och jo, det Àr skoj att notera saker ocksÄ. UpptÀcka.
RaderaTack detsamma!
Visst Ă€r det fantastisk att vara dĂ€r pĂ„ LL´s! Jag var ju dĂ€r i april och ska göra ett besök till för det Ă€r sĂ„ enorm - jag vill ha mer av den mĂ„larn :-)
SvaraRaderaLerinska kramen!
HÄller med, han Àr fantastisk och ovanlig, mycket.
RaderaKram!
SvaraRaderaà h besökte du Lars Lerin... :D)
Gissar att du tagit massor av fina bilder, jÀttefina dem du bjuder pÄ idag med... :D)
KL ♥
Japp. Det var enormt. SvÄrt att fota bilderna, men jag gjorde tappert försök.
RaderaKL ♥
Vilken toppen njutflykt! Gillar papperskorgen, den var frÀck! à ssÄ arkivet - jo, Lars Lerin har alltid varit en pappersmÀnniska.
SvaraRaderaTavlan Àr vÀldigt ovanlig för honom mÄste jag sÀga. Det verkar vara en olje-/akrylmÄlning. Han brukar ju mÄla fantastiska akvareller annars, för den tavlan gillar jag int. Tyckte du om den?
Det var sÄ mycket att ta in. Och sÄ Àr man en grupp pÄ 50 pers och en guide som berÀttar, dÀrefter en stund för egen fundering.
RaderaJag gillade hans akvareller skarpt. Men den hÀr katten tilltalade mig (jag Àr ju kattmÀnniska) plus detta annorlunda uttryckssÀtt. Fanns flera i den stilen.
Han har sÄ mÄnga finurliga lösningar. Pennan i ena handen och kameran i andra. Gillar't!
VIlken trevlig tur! Och att komma hit till Sangrund Àr ju en resa i sig och pÄ flera olika plan.
SvaraRaderaĂven Karlstad Ă€r ju en fin stad med sin historia.
Jag Àr vÀldigt förtjust i Lars Lerin och det bör snart bli ett nytt besök hÀr och kanske redan i höst. à terstÄr att se.
L.L. Àr ju ocksÄ en kafffantast sÄ katter finns ju hÀr och dÀr pÄ hans mÄlningar och den hÀr med vita katten tycker jag mycket om.
Hans akvareller Àr jag vÀldigt förtjust och önskar hett jag Àgde en.
SpÀnnande att se mer av din resa.
Kanske sÄg ni Àven Picassostatyn i Kristinehamn.
Och lite vila nu förstÄr jag kan vara nog sÄ skönt.
Kram!
Vi var endast pÄ Panncentralen i Kristinehamn (har en gÄng i tiden tillhört ett mentalsjukhus) numera nedlagt.
RaderaPicassostatyn har jag sett vid flera tillfÀllen.
Nu Àr det Skövde idag, sen vila.
Kram!
Vilken söt liten katt, vaken och pigg ser den ut att vara.
SvaraRaderaDet Àr intressant att gÄ pÄ en del utstÀllningar, att lÀra sig nÄgot nytt och fÄ se nÄgot annat Àr sÄ nyttigt och trevligt.
Papperskorgen var ju sÀregen, riktigt konstverk.
Varm kram till dig.
Japp, det var sĂ„ mysigt alltihop. Ălskar Ă„ka runt.
RaderaNu förbereder jag mig för Skövde.
Varm kram!
Papperskorgen var verkligen tjusig! De mÄste ju inte se trÄkiga ut.
SvaraRaderaBilden av arkivet för tankarna till mitt eget, som kanske ser lite frÀschare ut, men... att spara pÄ sÄ mycket. Viktigt pÄ ett sÀtt, men kÀnns jobbigt ocksÄ, sÀrskilt dÄ man flyttar...
Jo, jag vet. Det kan bli övermÀktigt.
RaderaKram!