God onsdagsmorgon!
Det Ă€r februari, eller vabbruari, som de sa pĂ„ radion đ
("vabba" vÄrd av sjukt barn)
("vabba" vÄrd av sjukt barn)
FĂ€rg, sjung halleluja!
Ovan/t att se en blommande cykel men tyckte den gjorde mig sĂ„ glad! đ
Ovan/t att se en blommande cykel men tyckte den gjorde mig sĂ„ glad! đ
Ovan mitt huvud.
Denna bilden kommer ocksÄ i mitt Instagram som utmaningsbidrag i ordet OVAN.
Denna bilden kommer ocksÄ i mitt Instagram som utmaningsbidrag i ordet OVAN.
Bloggfoder efter mitt lasarettsbesök pĂ„ Ăgonkliniken đ Jag hittar alltid nya vinklar och det lönar sig - ovan eller inte - att blicka uppĂ„t. Alltid đ Fler som bloggar ordet Ovan/Above hittar du hos Sanna
Mitt ögonbesök var glaucomkontroll. Trycket var OK, men synfÀltet Àr ju skadat och gÄr inte att laga,.Det hÄller sig dock i schack med hjÀlp av dropparna, tack och lov.
NÀr jag kom hem betade jag av sista viktiga punkten pÄ min attgöralista vad betrÀffar datoriet.
Jag har rensat min stationÀra dator, kopplat vÀck den, dragit bort alla hemska sladdar och fÄtt en riktigt luftig arbetsplats med laptopen, tangentbord, extra högtalaranlÀggning och trÄdlösa skrivaren. Jag har kvar den stora skÀrmen ifall jag vill anvÀnda den.
Mitt ögonbesök var glaucomkontroll. Trycket var OK, men synfÀltet Àr ju skadat och gÄr inte att laga,.Det hÄller sig dock i schack med hjÀlp av dropparna, tack och lov.
NÀr jag kom hem betade jag av sista viktiga punkten pÄ min attgöralista vad betrÀffar datoriet.
Jag har rensat min stationÀra dator, kopplat vÀck den, dragit bort alla hemska sladdar och fÄtt en riktigt luftig arbetsplats med laptopen, tangentbord, extra högtalaranlÀggning och trÄdlösa skrivaren. Jag har kvar den stora skÀrmen ifall jag vill anvÀnda den.
Nöjd fröjd.
đ Ljus och KĂ€rlek đ
TvÄ fina bilder! Blir ocksÄ glad av din blommande cykel, ger hopp om vÄren!
SvaraRaderaTack, Violen! Som grodan, lever vi pÄ hoppet!
RaderaVilken hÀrlig och glad cykel :-) Den lyste upp. Grattis till ny och fin arbetsplats.
SvaraRaderaJapp och jag Àr nöjd över arbetsplatsen!
RaderaInte för att jag fattar vad februari har att göra med vÄrd av sjukt barn och inte heller hur sjÀlva ordet vabba ska tolkas men strunt i det. Ny mÄnad och ytterligare ett steg nÀrmare mot vÄren :-) Gillar den blommande cykeln plus tegelvÀggen. Skadat synfÀlt, lÄter som nÄt som kan pÄverka synen en hel del men skriver som du, tack o lov för dropparna. Hoppas det hjÀlper tillrÀckligt.
SvaraRaderaLÄter som du skapat en riktigt trevlig "arbetsplats", en plats för bÄde arbete och nöje kan jag förmoda :) Vi hade nÄt likande i Kuching men kopplade stora skÀrmen till laptopen. Den skulle iallafall inte jag vilja vara utan, speciellt inte nÀr jag hÄller pÄ med bilder.
Hejhopp, hĂ€r skiner solen och termometern visar 15+ men nu ska jag sĂ€tta igĂ„ng och jobba. Ha en fin fortsatt onsdag Gerd ❤
Det sÀgs att februari Àr den sjukaste mÄnaden. MÄnga Àr hemma och vÄrdar sina sjuka barn. "Vabba" Àr en gammal förkortning för den ersÀttningen man fÄr dÄ ifrÄn socialförsÀkringen.
RaderaSynfÀltet pÄverkar synen rÀtt mycket, det blir flÀckvis bortfall. Jag mÀrker inte sjÀlv sÄ mycket. Och fÄr/kan köra bil och sÄ om jag undviker mörkerkörning.
Jag skulle behöva dina 15 plusgrader!
Tack och kram đ
Man skulle kunna tro att du varit utanför mitt jobb och fotat cykel - en av mina arbetskamrater har oxÄ en sÄn dÀr blomsterranka i cykelkorgen! Men Àven om det finns tvÄ blommande cyklar Àr det ju fortfarande ovan(ligt)!!
SvaraRaderaJĂ€ttegullig cykel, ju!
RaderaOvan(ligt) đ
Skönt att det inte vÄr nÄgra dÄliga nyheter hos ögonlÀkaren och att synfÀltet inte försÀmrats mer. Det Àr verkligen tur att bra lÀkemedel finns att tillgÄ.
SvaraRaderaKram och ha en fortsatt bra onsdag <3
JÀttetacksam att mina droppar funkar, det Àr inte helt givet.
RaderaTack och kram đ
Kul att du ocksÄ hÀnger pÄ Sannas fotoutmaning hÀr pÄ bloggen. à ordet "ovan" Àr ju riktigt kul! Den dÀr röda cykeln med blommorna gör verkligen att man blir glad. SjÀlv blev jag Ànnu gladare nÀr jag sÄg en lila cykel till vÀnster;-)
SvaraRaderaBra att glaucomkontrollen var bra. Viktigt med uppföljning!
VabbmÄnaden kommer jag ihÄg frÄn mina kollegor som hade smÄbarn. De var ju sjuka jÀmt och kollegorna var knappt pÄ jobbet under februari mÄnad.
Jag hÀngde pÄ denna veckan, sÄ fÄr jag se. En rolig grej /ordlek, Àr det. Jag Àr ju med i Instagram sedan lÀnge om detta.
RaderaSÄ kul att du ocksÄ Àr med hÀr dÄ :-) Fin bÄge ovan ditt huvud! Gott att din syn Àr kollat och att du hanterar det bra och fÄr uppföljning och att "droppskyddet" funkar för dig.
SvaraRaderaCykelbilden gör sig :-)
Tumme upp för ditt inlÀgg :-)
Kram
Visst blir man glad av dessa blommiga cyklar. I Stockholm brukar jag inte se sÄ mÄnga men det har jag gjort i Köpenhamn och Amsterdam. Piggar upp-
RaderaOch visst Àr det roligt med Sannas blogg & Instagramutmaning med tolkning av olika ord.
Och ovan och ovan kan ju vara sÄ skilda saker.
Bra att du fÄr din aögon uppkollade sÄ att det inte blir sÀmre men ibland Àr det ju svÄrt att ÄtgÀrda skador som finns.
Att fÄ bort den stationÀra datorn förstÄr jag var skönt och sÄ mycket trevligar emed mer och funktionell plats hemma. Ett tips; om du vill ha en stor skÀrm kan du ju med lÀtthet koppla laptopen till teven. (NÄgot vi ofta gör)
Ănskar dig en trevlig kvĂ€ll.
Stor Kram!
Tove: Det Àr mycket jag Àr glad över! Sanna mina ord.
RaderaTack för upptummen och kram!
Ditte: Japp, ordlekar Àr roliga!
RaderaMina ögonskador gÄr tyvÀrr inte att ÄtgÀrda, bara att hÄlla i schack. SÄ tacksam för det!
Japp, miin arbetsplats blev behaglig. Tack för tips om skÀrm. Men jag har en mellanstor hÀr redan. Och faktiskt laptopskÀrmen passar bra till mina ögon. Jag fÄr experimentera.
Tack och stor kram!
Det var en glad cykelbild.
SvaraRaderaMin mamma anvÀnder ögondroppar varje dag, men jag vet inte varför. (MÄste frÄga henne, nu kÀnner jag att jag har dÄlig koll pÄ min mamma)
LÀser i ditt förra inlÀgg om den inbokade resan, kul!
Kram
God morgon kram! Nu reser jag ivÀg.
RaderaJÀttebra tolkningar - jag har ocksÄ tÀnkt pÄ bÀgge orden. Att vara ovan med nÄt, och att nÄt finns ovan!
SvaraRaderaHar haft jÀttebrÄdis med jobb den hÀr veckan men siktar pÄ att hinna med i utmaningen Ànnu.
Kram en sen onsdgaskvÀll!
Svenskan Àr rolig och ibland svÄrt att veta det skrivna ordet.
RaderaKram och god morgon!
VÀldigt intressant med sprÄk - och underbart att se alla bloggares personliga tolkningar!
RaderaLördagskram!
HĂ€rliga ovanbilder! Man ser mycket om man lyfter blicken bara!
SvaraRaderaMÄste ocksÄ kommentera de hÀrliga raggsockarna. Oh, jag önskar att jag kunde.....
Kram Karin
Underbara bilder och tolkningar av ordet ovan :) sÄ söta blommor Àven dom frÄn ovan och portalen var hur fin som helst dÀr ovan!
SvaraRaderaĂven om det inte gĂ„r att fixa till helt Ă€r det underbart att det gĂ„r att hĂ„lla i schakt med trycket i ögat, min sĂ„n fĂ„r ocksĂ„ ta mediciner för att det kan bli bĂ„de under och övertryck i hans skadade öga
Stor kram till dig finaste och tack för att du Àr med och visar dina underbara tolkningar
Kram Sanna
HĂ€rliga bilder
SvaraRaderaTack alla đ kramar đ
SvaraRadera