fredag, januari 13, 2023

FredagsrapportđŸȘ»

Gomorron. fredagen den trettonde, jag önskar alla en hÀrlig dag!

Egentligen skulle jag ha gjort den roliga Fem en fredag. Men jag fixar inte att delta pÄ de villkoren just nu. Orken, eller dagsformen, fixar inte allt, jag nöjer mig med en enkel uppdatering av lÀget.

HÀr var jag till vÄrdcentralen igÄr morse och tog blodprover inför nÀsta benskörhetsröntgen.

HÀr ser ni att Àn har jag glimten i ögat, som det sÄ fint stod i kontaktannonserna förr.

Vill ni se min omvĂ€nda axelprotes? Jepp. Jag har alltsĂ„ inte ont i varken protesfĂ€sten eller sĂ„r, utan mer i den obrukbara armen och skulderbladet. 

Men hÀr trÀnas pÄ. Nytt besök pÄ Fysrehab idag. HÀr i VÀstra Götaland finns inget sjuktaxikort som i Stockholm utan jag betalar en egenavgift pÄ 125 kronor per enkelresa och idag kommer jag ha gjort 10 stycken.

En stor eloge till vĂ€nnerna Connie och Carina som handlat sĂ„ mycket till mig och Ă€ven kommit med matlĂ„dor av hemlagat❣️❣️

Ljus och KĂ€rlek🙏

16 kommentarer:

  1. VÀrdefullt med god vÀnner/grannar, som kan hjÀlpa en nÀr det behövs.
    Otroligt vad man kan göra med konstgjorda kroppsdelar. TÀnker att det borde göra ont dÀr protesen Àr fÀst. TÀnker ocksÄ pÄ dina körer som nu Àr utan sin bÀsta röst.
    Stor kram!//Anna-Lena

    SvaraRadera
  2. SÄ skönt att du har goda vÀnner som kan vara behjÀlpliga med inköp och annat nu nÀr du inte kan det sjÀlv. Annars misstÀnker jag att hemtjÀnsten hade fÄtt handla till dig.

    Lite mÀrkligt att det inte Àr samma kostnadsystem i hela landet men det Àr som det Àr. Den bilden kÀnner jag igen för min mamma fick ocksÄ en röntgenbild med sig hem. Lycka till med dagens trÀning.

    Önskar en fin fredag och ha det sĂ„ bra som det gĂ„r <3

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. HÀr handlar inte hemtjÀnsten. Man hÀvisar till COOP hemkörning som vÀl kostar stÄlar.
      Undantag ett akut apoteksbesök via fullmakt.
      Kram!

      Radera
  3. Vi har samma lika system eller i söka fall lika Àven om jag icke kommer ihÄg kostnaden, nÀr jag Äkte till SkellefteÄ Lasarett sÄ kostade det mig (tror jag) 200kr varje resa men jag kan ha fel
    Bra de kollar upp benskörhet 👍
    Det var ju det jag gjorde i SkellefteĂ„…
    Röntgenbilden ser skum ut med en sĂ„n grej 😅 men bra det finns reservdelar 👍
    Nu har jag fikat och ”vilat” snart dags för del 2 😅
    Ha det sĂ„ bra Du kan och jag Ă€r glad att Du har fina vĂ€nner som hjĂ€lper Dig ❤️
    Kram Äsa

    SvaraRadera
  4. SÄ bra att du har goda vÀnner som hjÀlper dig att handla.
    Ha en fin fredag!
    Kram

    SvaraRadera
  5. Fint att du har vĂ€nner som hjĂ€lper dej! JodĂ„, sjukresorna hĂ€r i Stockholm har ocksĂ„ egenavgifter som ”patienten ” mĂ„ste betala, kommer inte ihĂ„g hur mycket? Ha en fin fredag! Kram Susjos

    SvaraRadera
  6. Trist att bÄde ork och vÀrk fortfarande besvÀrar dig men förstÄr ju att det Àr lÄng rehabtid. Bra att fysioterapeuten hjÀlper dig- Fint att du kan uppdatera lite dÄ och dÄ.
    Fint att dina vÀnner stöttar dig pÄ olika sÀtt. HÀr Àr det sÄ att hemtjÀnsten ocksÄ handlar. Men jag vet att det Àr olika i olika regioner. SÄ Àr det ju Àven med sjukresekortet. -HÀr Àr det högst 1400 kr /Är en betalar sjÀlv.
    Önskar dig god bĂ€ttring.
    Varm kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Trist att operatören inte Àr intresserad av att ge mig starkare Alvedon. Jag har tidigare fÄtt Citodon mot skolios i skov.
      HÀr fÄr man frikort för sjukresor efter 2000 kronor.
      Tack, stor kram!

      Radera
  7. Usch sÄ din arm ser ut. Lite skrÀckinjagande om jag ska vara Àrlig. MÀrkligt men sÄklart bra att du inte har ont dÀr man tror att du borde ha det om man tittar pÄ röntgenbilden.
    Sedan Àr jag riktigt glad att dina vÀninnor skÀmmer bort dig och förser dig med mat och alla förnödenheter du kan önska dig. Bra dÀr!!!
    Även i Stockholm kostar det pengar att fĂ„ Sjuktransport, 140 kronor enkelresa. Men efter den tionde resan Ă€r det kostnadsfritt. Antar att du har samma regler hos dig. Vi nollĂ„ttor mĂ„ vara bortskĂ€mda, men inte sĂ„ bortskĂ€mda;-)

    SvaraRadera
  8. Helt underbart att du Ätminstone inte har sÄ ont dÀr iallafall, fast det Àr vÀl nog med det andra förstÄs.
    Frugan fick sjuktransport fram och tillbaka i fem dagar mellan Göteborg och BorÄs för nÄgra Är sedan nÀr hon skulle strÄlbehandlas, kostade ingenting.
    Det borde du fÄ med tycker jag.

    Ha det sÄ fint nu.

    Kram.


    SvaraRadera
    Svar
    1. Ps: hĂ€lta hĂ€lta har jag aldrig hört förut, kul att lĂ€ra sig nĂ„got nytt. 😁

      Radera
  9. skönt att det gÄr framÄt, nÀr jag bröt axeln för ett par Är sedan (Äkte skridskor med barnbarn) sÄ trÀnade jag hemma varje dag.

    SvaraRadera
  10. SĂ„ hĂ€rligt att höra att du har sĂ„ fina vĂ€nner som hjĂ€lper dig. Och visst har du glimten i ögat đŸ„° FortsĂ€tt krya pĂ„ dig. Kram

    SvaraRadera
  11. Jag var lite oroligt igÄr för fredag 13, men inget konstigt hÀnde. Höll mig inomhus, för sÀkerhets skull eller var kanske bara lite lat.
    Skönt att du fÄr personlig hjÀlp med trÀningen.
    Vad bra att du fÄr hjÀlp med inköp och mat.
    Stora helgkramar!

    SvaraRadera
  12. LillaSyster2023-01-14 20:36

    Bra att du har vÀnner som handlar och lagar mat Ät dig.
    Men pÄ din röntgenbild syns hela ditt personnummer.....vill du verkligen ha det pÄ nÀtet?
    Lycka till med fortsatt trÀning. det kommer sÀkert att ordna till sig Àven om det tar tid. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tusen tack för pÄpekandet! Naturligtvis vill jag inte ha mina uppgifter pÄ nÀtet. Jag bara sÄg inte detta. Ser dÄligt...

      Radera

Tisdagsdimma

Dagarna gÄr och det har redan hunnit bli tisdag efter midsommarhelgen. Min Àldsta dotter Jessica föddes den 22 juni och hon fick sitt första...