Ett stillsamt nyår hemma hos mig och jag minns ett par dagar från förra söndagen hos äldsta dottern i Dalsland. Det blev ett litet julfirande i efterskott, som var jättemysigt.
Sarah och jag tog en liten minnesåktur på väg hem. Det blev några bilder. Här en från båthamnen vid sjön Stora Lee.
Och här har vi sjön Lilla Lee. Ed ligger på ett ed mellan sjöarna.
Stora Lee. Sjön sträcker sig ända upp till norra Dalsland, till Värmland och in i Norge.
Den lilla snön som kom till Rudsberget.
Den absolut vackraste amaryllis som jag haft i min ägo!
Ända sen kylan kom i början av december så har jag letat efter mina tjockare mössor, vantar, handskar osv, som jag vet att jag har och hade förra vintern. Jag har letat infernaliskt på de få ställen i den lilla lägenheten som finns, men ack, nej.
Alldeles nyss, när jag skulle rumstera om i mina gömmer, ja, där låg allting, precis som de skulle. Visst är det märkligt, men nu är det lugnt. Nu kan vintern komma.
Så börjar snart "Träna med Stig" igen och jag har precis börjat öva lite försiktigt här hemma på yogamattan. Jag har inte kunnat gjort någonting på ett bra tag då jag varit sjuk, men det gick skapligt nu. Träning är färskvara så jag vill hänga i.
Ljus och Kärlek 🙏🏻





Tänk att det ofta är så att man letar på fel ställen.
SvaraRaderaGott att du är igång igen.
Vinter, det är inte min prstid. Men nu ska jag ge mig ut på en promenad i den.. Kram
Ändå letade jag inte på fel ställen. Jag bara inte såg.
RaderaKram!
Vilken fin tur. Bra att du hittade mössan och vantarna, mössan har jag använt länge nu, efter nyår riktigt kallt i Göteborg, lite snö också.
SvaraRaderaEn tunn mössa har jag haft sen ett tag ändå. Mössa är bra för huvudet.
RaderaAmaryllisen är verkligen mäktig och vacker! Så skönt att mössor och vantar dök upp för det är kallt nu.
SvaraRaderaSå är det. Kondition är färskvara men bra att kunnat komma igång så smått igen.
Önskar en fin söndag!
Kram
Tack, ja man måste vara varmt klädd i kylan.
RaderaDetsamma och kram!
Så fina bilder från Rudsberget!
SvaraRaderaHa en riktigt skön söndag!
Kram, Ingrid
Tack Ingrid och kram!
RaderaKnepigt det där, man kan leta ÖVERALLT och ändå hittar man det inte, inte förrän man av en slump lyfter på något och där ligger det.
SvaraRaderaFina bilder där Gerd, speciellt de med sjömotiv, det gillar jag.
Ta hand om dig.
Jag gillar också vatten i landskapet. Dalsland är ett Sverige i miniatyr, kan väl sakna den naturen.
RaderaGod fortsättning! Så vackra bilder från trakterna kring Ed. Och trevligt att spendera några dagar där.
SvaraRaderaJa, visst är träning en färskvara och fint att du nu kunnat börja mjuka upp så smått hemma innan Stigs träningsgrupp drar i gång. Jag har varit förkyld sedan före jul så det har inte blivit så mycket träning här heller, men 10 min/dag har fungerat fint. Gruppträningen börjar den 12 januari och det ser jag fram emot.
Fint att du hittade dina vantar och varma mössa . Behövs ju verkligen nu.
Önskar en fin söndag.
Här får jag snart besök av ena dottern och det är alltid trevligt.
Kram
Visst är det vackert i Dalsland och här sken solen och fåglarna kvittrade, så rena vårkänslan.
RaderaTränade lite här idag också, blir 10-minutare där jag sträcker på ryggen mm.
Jag kan leta ihjäl mig ibland efter saker, som bara ploppar upp efter ett tag då jag inte letar.
Hoppas du har det trevligt med dottern!
Kram!
Det första man blir blind på är ögonen brukar jag som barn få höra när jag inte hittade bortlagda saker… nu har ju den blindheten inget med synsvårigheter att göra.
SvaraRaderaMen annars så har speciellt vantar en oerhört förmåga att försvinna trots man vet vars msn lagt dem.
Din amaryllis är fin, väldigt fin. Ståtlig är ordet sa Bull 🤩
Det ser fint ut i Dina gamla hemtrakter.
Vintern är i full action och hos vissa har det kommit mycket snö. Hos oss nu minus 28 och all utevistelse inställd.
J är ute på akututryckning en vattenläcka, vattenledning som frusit.
Ha en skön söndag kram åsa
Jodå, det första man blir blind på är ögera, så sa vi.
RaderaVad kallt ni har!!! Urraburra. Jag nöjer mig med den lilla snön och de få graderna här.
Söndagskram!
Så fint ljus i bilderna! Härligt när solen tittar fram! Önskar god fortsättning på det nya året!!
SvaraRaderaTack Helena! Detsamma!
RaderaSå fina foton! Tittar in och önskar dej en God fortsättning på det nya året!
SvaraRaderaKram!
Men tack och tack! Kram!
Radera