onsdag, februari 19, 2014

Gott gott, gotti gotti !

 God morgon, det hĂ€r Ă€r idag!


Sovit som en stock, ock ock...
Jo, frampÄ ska jag cykla till StickCaféet, jag hittar vÀl nÄgon garnstump hÀr hemma att sticka pÄ, och lite senare till kvÀllen blir det sedvanlig onsdagstabata.
Full rulle.

Det hÀr var igÄr. Och det var smarrigt.

Nu har jag fuskat lite grand och knyckt en bild frÄn nÀtet. Jag kör med turkos i mitt kök. Och glömde förstÄs att fota maten, var sÄ glupsk, sÄ den Äkte fort in i munnen min.

Men jag stekte kalvfÀrsbiffar - förra veckan testade jag pÄ att göra lammfÀrsbiffar - pÄ Àgg och bovetemjöl och lite goa kryddor, höftade galant, och hade gjort en rödbetssallad till med spenatblad, halverade coctailtomater, pumpafrön, tÀrnad fÀrsk kokt rödbeta, stekt halloumi. Mums.

Som alltid gör jag minst dubbel portion, sÄ jag har nÀstan densamma menyn idag. Jag sa nÀstan. KalvfÀrsbiffarna plus nÄgot annat med stekt halloumi, vet ej resten Àn. Det brukar lösa sig, man tager vad man haver, sa Cajsa Warg.
Och inte Àr jag arg.

♥ Ljus och KĂ€rlek ♥

22 kommentarer:

  1. Rödbetor Àr gott till mycket och borde anvÀndas mer. DÄ menar jag fÀrska sÄ klart!

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, fram för den fÀrska rödbetan! Kram.

      Radera
  2. Vilken festmÄltid! Rödbetor Àr sÄ gott, enda problemet Àr att de fÀrgar av sig sÄ!
    Min favorit Àr att klyfta rödbetor, lÄta dem stÄ i ugnen tills de blir mjuka och
    sÄ smula över getost och lÄta dem stÄ en stund till i ugnen en liten stund till.
    Nu blir det att köpa fÀrska rödbetor idag!
    Kram M.E

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ditt ugnsrecept lĂ€t supergott, tack! Älskar getost cksĂ„.
      Kram.

      Radera
  3. God morgon!
    Önskar dej en hĂ€rlig cykeltur idag.
    SjÀlv Äker jag tbanan in mot stan och tandlÀkaren.
    Kram

    SvaraRadera
  4. Ja smart och bra att slippa laga mat varje dag :) lÄter som du har det rÀtt skönt :) hoppas du fÄr det trevligt pÄ stick cafet ha en fin dag kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, det har varit full rulle hela dagen! SĂ„ nu blir det natti natti, kram!

      Radera
  5. För min del blev det McDonald's igĂ„r. Jag hade tvĂ€ttstugan pĂ„ eftermiddagen, och sĂ„ fĂ„r jag hjĂ€lpa mamma en hel del, och jag Ă€r sĂ„ slut sĂ„ det fick bli McDonald's för mig och pojkarna igĂ„r. Kram! ♥♥♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, ibland blir det sÄ. Min dag har varit spÀckad, men jag Àr ju sjÀlv och maten var sÄ gott som klar sedan igÄr. Kram!

      Radera
  6. Åh vad gott! Wallenbergare, typ :-)

    SvaraRadera
  7. Det ser verkligen gott ut. *Mums!*
    Kram ♥

    SvaraRadera
  8. AlltsÄ den tallriken tillsammans med servetten i min favo fÀrg sÄg verkligen mumsig ut. Gillar alla slags biffar Ä Àlskar halloumi (helgfrukost), men rödbetor fÄr jag inte ner.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, jag Ă€r helfrĂ€lst pĂ„ bĂ„de halloumi och fĂ€rsk kokt rödbeta *ler* och jag gillar fĂ€rgen pĂ„ servetten OXÅ!

      Radera
  9. Ha ha ha pratat omkull en försÀljare!! det var inte illa hi hi ;) det enda vis jag kan fÄ tyst pÄ dom Àr att sÀga att -jag har inga pengar! eller -jag Àr spelmissbrukare ;) totalt ljug det sista & det första -vill inte kasta bort mina pengar pÄ det andra tycker jag ska ha ;)

    Jag gör ofta mer mat Àn det som Àts, bra för dagen efter & frysen ;)

    Kram & fin kvĂ€ll♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, vanliga försÀljare blir det alltid ett bestÀmt NEJ, men jag tycker det Àr lite kul att kÀfta med mobilförsÀljarna, hihi.....
      Kram och natti natti!

      Radera
  10. Oh! Vad hungrig jag blev nu nÀr jag sÄg vad gott du hade Àtit :) Och visst Àr det ofta sÄ att man i all hast glömmer att ta fram kameran...Och speciellt nÀr man Àr hungrig :)
    Ha en bra kvÀll!
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, nu Àr maten slut, Àven för min del! Blev lite keso och nötter nyss, sÄ nu hopp i bingen! Nattakram!

      Radera
  11. Ojojoj, jag blir svettig bara av att lÀsa om alla aktiviteter du hÄller pÄ med. Det Àr verkligen full rulle pÄ dig. HÀrlig lÀsning för jag upplever att du mÄr riktigt bra.
    Kram till dig trogna bloggvĂ€n ♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kram tillbaka till dig, och du Ă€r inte dĂ„lig sjĂ€lv pĂ„ aktiviteter, naturmĂ€nniska, dĂ€r och fina trogna bloggvĂ€n! Kram♥

      Radera

Tisdagsdimma

Dagarna gÄr och det har redan hunnit bli tisdag efter midsommarhelgen. Min Àldsta dotter Jessica föddes den 22 juni och hon fick sitt första...