God morgon och trevlig fredag!
HÀr mumsar jag ekologiska tomater, gurka, vindruvor och brytbönor, inhandlade hos den lokale handlaren, dit vi tog oss med cykel.
Ja, vad har jag gjort, dÄ?
Jo, jag blev inbjuden till min "gamla" chef Carina för att fÄ njuta av att bada i deras pool, fÄ lite god mat och ett gott vin, sÄ jag tog cykeln hemifrÄn. Hade stoppat baddrÀkt och solklÀder i ryggan. TÀnk, nÀstan mitten pÄ september!
Inte behöver man Äka utomlands pÄ solsemester, dÄ man bor sÄ hÀr fint, eller hur?
Vid denna sittgruppen blev jag genast fÀgnad med en lÀtt varmrÀtt och ett glas rött vin, dÄ jag anlÀnde. Solen sken sÄ gott, sÄ hÀr satt jag i shorts och linne.
Vartefter tiden gick med prat och goa skratt (vi hade alltid sÄ kul pÄ jobbet ocksÄ) sÄ bjöd Carina pÄ en underbar middagsrÀtt med sallad till och lite mer i glasen. Hennes trevlige man var med och Ät ocksÄ, förstÄs.
Och hÀr har vi simmat. 30 graders saltvatten, sÄ helt underbart! Oj, vilken hÀrlig pool!
Efter att ha fÄtt en god plommonkaka med vaniljsÄs till efterrÀtt, sÄ placerade vi oss i solstolarna, vi blev riktiga solstollar, haha!
Sedan tog vi cyklarna och drog runt lite och hÀlsade pÄ hennes nÀra och kÀra, och sammanlagt tror jag att jag cyklade 4 mil denna dag.
Och bilderna Àr godkÀnda av Carina att anvÀndas hÀr!
Prata om att ha hjĂ€rtat pĂ„ rĂ€tta stĂ€llet ♥ Carina ♥ generösa ♥
♥ Stort tack och kram ♥
Vilken snygg och inte minst ung chef du hade! Hennes hus och pool Àr ju suverÀna. DÄ behöver man verkligen inte Äka utomlands, för det kÀnns ju som ett semesterparadis!
SvaraRaderaJa, det Àr svÄrt att tro att min chef numera Àr pensionÀr! Jag har visat henne förut, Carina med alla hattarna ;) Ung i allt. Hennes man likadan.
RaderaMen vilken fantastisk dag du fick, det ser sÄ otroligt hÀrligt ut...
SvaraRaderaKL ♥
Jaa, det var SĂ fantastiskt!!!
RaderaKL ♥
En riktig "njutflykt", skulle jag vilja kalla det. HÀrligt! Som jag brukar sÀga; "vÀnner, god mat och dryck " Àr en utmÀrkt kombination. Och extra skönt med ett dopp i poolen och att njuta i solstolarna sÄ hÀr i september, Och friskvÄrden fick du ju pÄ köpet, en lÄng cykeltur. hÀrliga bilder!
SvaraRaderaFredagskramar!
Du fick till allt i ett nötskal, Ditte! ♥ Kramar!
RaderaVilket underbart stÀlle och vilken fantastisk kondition du har!
SvaraRaderaDu slutar aldrig att imponera!
Kram M.E
Hihi, jag gör det jag kan och vill! Kramar!
RaderaVilket paradis hon/de har! SÄn tur att de Àr sÄ generösa och delar med sig
SvaraRaderaav njutningen.
Kram och go fredag!
Ja, finns inte sÄ mÄnga av den sorten, fina mÀnniskor ska man vara rÀdd om. Kram!
RaderaMen oj! Vilket fint boende hon har.
SvaraRaderaFörstÄr att du njöt av god mat, dryck och allt annat :)
Ha en fin fredag.
Kram ♥
Javisst bor hon underbart! Men de Ă€r tvĂ„ om att ha byggt upp detta, och de har varit tvĂ„ i 45 Ă„r! Kram ♥
RaderaVilken hÀrlig dag du beskriver! Nog Àr det skönt nÀr sommaren hÀnger kvar lite. HÀr har det varit riktigt varmt och skönt i eftermiddag. Jag gick pÄ en promenad och det var nÀstan i varmaste laget med jeans, trots att jag vara hade en kortÀrmad tröja.
SvaraRaderaTrevlig fredag!
Kram, Ingrid
Tack och kram!
RaderaVilken trevlig dag i trevlig miljö. SÄ god mat och dryck pÄ det :-)
SvaraRaderaKram och god kvÀll!
Jaa du, kunde inte vart bÀttre! Kram!
RaderaDÄ fick du en hÀrlig mix av mÄnga saker. Den poolen skulle jag gÀrna testat. Fredagskram Bosse
SvaraRaderaJadu, den var bara sÄ suverÀn! Kramkram!
Radera