mÄndag, november 17, 2014

Kusinens prydnadssaker

God morgon, mÄndag!

Varit vaken och uppstigen sedan kl 05. Inte tittat ut genom fönstret Àn, men datorn och radion sÀger 6 plusgrader, grÄvÀder med lÀtt regnrisk idag.

Jag bytte rent i bÀdden igÄr och har inte behövt byta mitt sommarduntÀcke till vinterduntÀcket Àn, det Àr ovanligt!

Har ni sett pÄ maken? Ja, inte min kusins make, dÄ, utan vilka grejer som kusinen samlar pÄ!
Gulli, kusinen sjÀlv, ville inte vara med pÄ bild, och det slapp hon. Allt Àr pÄ frivilligbasis.




Jag fick lov att fotografera och lÀgga detta i min blogg, och allt detta Àr inte ALLT, jag lovar, det var rena museet! Inte nytt för mig, jag har sett det tidigare.

Men, var och en har ju sitt intresse. Gulli knypplar och gör frivoliteter ocksÄ. Superduktig pÄ handarbete överlag.

Gullis mormor/min farmor, tog smÄskollÀrarexamen vid FolkskollÀrarinstitutet i Göteborg, knappt 18 Är fyllda, ambitiös och mÄlmedveten.
Det var Är 1883.

FrÄn sitt 31a Är tills hon fyllt 48, födde hon 8 barn med min farfar. Jag hann trÀffa min farfar, jag har minne av honom, han dog som 80-Äring, nÀr jag var 3,5 Är. Farmor dog nÀr hon var 73 Är, och dÄ var inte jag född.
 
Nu varnar man för energidrycker. MÄnga barn och Àven vuxna har druckit detta. Det skapar hjÀrtproblem och epilipsianfall.
Jag har aldrig nÄgonsin och tÀnker aldrig dricka detta.
Man varnar Àven för att ekologiska produkter skulle vara överreklamerade.
Jag kommer ihÄg nÀr det varnades för bananer, de skulle vara cancerframkallande, nu rekommenderas de som kaliumhöjande och bra mat.
Och fÄgelinfluensa hÀrjar i NederlÀnderna.
Det var dagens uschligheter, sÄ var det utspottat.

♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
TilliT

38 kommentarer:

  1. Vilken imponerande samling! Men jag skulle inte vilja vara i hennes klÀder nÀr det ska dammas...

    Kram och god mÄndag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hihi, vi pratade om det, om dammningen alltsÄ, och hon erkÀnde, att det var lite svÄrt dÀr, högst upp, hyllan nÀra taket, annars har hon ypperlig ordning pÄ grejorna, hade inte gÄtt att ta nÄgot utan att hon mÀrkt *ler*
      Tack och kram!

      Radera
  2. Jisses sÄ mÄnga spÀnnande saker. TÀnk vilket museum du fÄtt skÄdat vÀnnen.
    VARM VARM mÄndagskraaaam till dig!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, en del saker har gÄtt i arv, mycket Àr inköpt pÄ alla deras resor i Europa. HÀrligheter!
      Varm kram!

      Radera
  3. SjÀlv tycker jag det Àr intressant att fÄ skÄda en sÄdan samling, men min make frÄgar alltid vem som dammar nÀr han ser sÄ mÄnga prydnadsföremÄl!
    Mycket elÀnde du radar upp denna mÄndagsmorgon! TÀnk vilken skrÀck folk hade för fÄgelinfluensan för ett antal Är sedan och nu Àr det Ebola.
    Energidryckerna bekymrar mig inte för jag aldrig smakat nÄgon och kommer aldrig heller aldrig att göra det. men sjukdomar som sprider sig över vÀrlden oroar desto
    mera.
    Kram M.E

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag undrade ocksÄ över dammningen ;)
      Jag knöp ihop elÀndet i en pÄse, sÄ kan man kasta det i det blÄ skÄpet, borta!
      Kram!

      Radera
  4. Ohhh my God! Vilken samling! Undrar hur Gulli dammar av alla dessa saker...
    Äta och dricka ska man göra efter sun förnuft och strunta totalt i vad media skriver tycker jag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag frÄgade aldrig HUR Gulli dammade, jag förstod bara att sakerna lÀngst upp nog hade kanske lite damm pÄ sig ;)
      Jag Àter och dricker som jag vill, och det blir sÄ bra, sÄ! Ingen bestÀmmer över mig.

      Radera
  5. Det varnas alltid för nÄt och nu har jag slutat lyssna pÄ alla varningar!
    Roligt med mÀnniskor som samlar, men inte lika roligt för den som ska
    damma....
    Och sÄ tycker jag det Àr mÀrkligt att man ger barn energidryck, de borde
    vara fulla av spring i ben och kropp. :)
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. SÄ Àr det. SvÄrt undvika, dÄ radion stÄr pÄ för det mesta, bara nÀr den envetna sporten kommer, dÄ Äker avknappen pÄ.
      Ja, precis, det dÀr med barnen!
      Kram!

      Radera
  6. Jag lÀste "frivolter" :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det Àr ett konstigt ord, det dÀr med frivoliteter.

      Radera
  7. Oj oj vad saker ja gillar man att samla sÄ gör man bara man har plats hemma sÄ :) hoppas du mÄr bra o har det bra kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. HÀr finns ingen plats att samla numera och gott Àr vÀl det. Jag vill ha rena ytor.
      Kram!

      Radera
  8. Oj oj oj, snacka om att kallas collector! Men kanske vi alla har nÄgot av att detta i oss? Om jag nu ska tÀnka till lite sÄ Àr jag nog en samlare jag ocksÄ...Jag samlar eller köper, (vilket ni vill) pÄ sevetter. SÄ nu har jag massor att ta till vid olika sammankomster och Ärstider :-) Kram denna grÄ, trista, regninga dag i Malmö

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo, jag tror att vi alla har samlat pÄ nÄgot. Som liten samlade jag pÄ bokmÀrken, och Àven lite som vuxen, faktiskt. Och frimÀrken. Och sÀkert nÄgot mer.
      Kram!

      Radera
  9. Oj, det var en diger samling! Och jag kan förstÄ att alla saker har sin historia att berÀtta. Men har man detta som intresse sÄ hittar man nog ett knep för att fÄ bort dammet ocksÄ.
    Hörde ocksÄ dessa varningens ord pÄ morgon-tv men man fÄr nog ta en del med tvÄ nypor salt. Men just vitsen med energidrycker har jag inte fattat. Behövs det socker gÄr det lika bra med blÄbÀrssoppa. tror aldrig den gamle skidÄkaren Sixten Jernberg drack nÄgra energidrycker, men det gick ju galant ÀndÄ.
    Och i vare sig Afrika eller Asien dricks det energidrycker eller Àts mycket socker...GÄr helt klart bra ÀndÄ.
    Vad gÀller forskningen, sÄ vare sig det Àr dieter, mat eller annat (utom socker) sÄ kommer det ju nya rön ganska ofta. SÄ jag tror man kommer lÄngt med sunt förnuft i stort sett vad gÀller det mesta.
    Önskar dig en trevlig mĂ„ndag, hĂ€r Ă€r det lunch med vĂ€nner och en tur pĂ„ stan som gĂ€ller.
    Kram!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, kusin Gulli berÀttade mycket om de hÀr grejorna, som jag inte fattade ett dyft av. Men vi hade annat intressant att sprÄka om ocksÄ.
      FörstÄr inte att svenskarna ska ha sÄ mycket socker och godis, det behövs ju inte nÀringsmÀssigt, tror energidrycker kan bli beroendeframkallande.
      Kram!

      Radera
  10. Oj... Som Ama de casa fÄr jag Ängest - tÀnk att damma av alla dom dÀr!
    :-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja , fy för en Ama de casa, det skulle ju inte gÄ ;)

      Radera

  11. DÀr fanns det mycket smÄtt och gott, mycket att damma....
    Jag har inte heller druckit dessa energidrycker....

    KL ♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. NÀ, jag behöver ingen energidryck, har tillrÀckligt med spring i benen, haha!
      KL <3

      Radera
  12. Det fanns mycket fint dÀr att titta pÄ ,-)))
    Alla plÄtburkar dom Àr ju jÀttefina!
    Kul med dom som samlar, nÀr jag lÀste, lÀste jag frivolter förts ,-)))
    Men lÀste om.....sÄ det blev rÀtt .
    Energidrycker skulle jag varken vÄga eller vilja dricka! lÀskigt!
    Nej fy har svininfluensan kommit till Holland, den Àr ju ocksÄ lÀskig.
    Ha det nu fint KRAM Primrose ,-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Du gillar ocksÄ plÄtburkarna!
      Frivoliteter det Àr pyttesmÄttsmÄtt, det fattar inte att hon ser.
      KRAM

      Radera
  13. Min första tanke var ocksÄ om dammningen, sÄ jag tÀnkte att jag mÄste lÀsa alla kommentarerna innan jag skrev nÄgon sjÀlv. Jag upptÀckte att jag INTE var ensam, haha. SjÀlv har jag plockat bort det mesta av saker som stÄr framme, mina foton pÄ familjemedlemmar vÀxlar jag om att ha uppstÀllda. Det enda som jag inte kan förmÄ mig att slÀnga Àr böckerna.
    Kram frÄn Ingrid som just nu bara samlar gamla veckotidningar.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, du ser. MÄnga tÀnker pÄ dammningen, och det har vÀl hon gjort ocksÄ, som har dem. Jag har inte heller massa foton framme lÀngre. Tror det försvinner med tiden, allt Àr datoriserat. Böcker har Äkt ivÀg hÀr ;) veckotidningar har jag gillat, men insett att jag inte har plats. Kram!

      Radera
    2. Jag ser att bÄde du och jag har skrivit damning med tvÄ m. (du kanske gjorde det av artighet :-) ? Det sitter i sen man lÀrde sig damm, lamm och ramm i skolan. Men nu fick jag upp att det bara skulle stavas med ett m. Det finns ju en regel som sÀger att m aldrig dubbeltecknas framför annan konsonant - borde jag som lÀrare ha kommit ihÄg. Fast det var ju ett tag sen förstÄs. Hade naturligtvis varit bÀttre om jag skrivit "dammandet" i stÀllet. Men NU ser jag att det ser konstigt ut med tvÄ m, haha.

      Radera
    3. Faktiskt vÀldigt intressant. Jag har inte sjÀlv varit lÀrare, men min farmor var det. Men alltid haft alla rÀtt i rÀttstavning. Kommer pÄ mig sjÀlv nuförtiden, att jag undrar över dubbelkonsonanter och liknande. Och dÄ jag googlar, kan jag fÄ upp att det kan skrivas pÄ tvÄ sÀtt.
      Jaa, ajaj. Hur det nu ska vara.

      Radera
  14. Hoppas kusinen inte behöver flytta. :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Anonym, jag gissar att det Àr du, Ruth. NÀ, kusinen vill inte flytta, haha!

      Radera
  15. Oj oj oj! dÀr var mÄnga fina ting!! jag Àlskar burkar & annat ;)

    Visst Àr det kul nÀr blommorna vill blomma om <3 jag har ÄxÄ sÄdana, frÀmst orkideerna, men en kaktus som fÄr smÄ söta gula blommor gillar ÄxÄ livet pÄ landet ha ha ;)

    Kram & fin fortsÀttning pÄ dagen <3

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul med lite av varje, ju. Allt för att pigga upp! Kram! <3

      Radera
  16. Oj oj sÄdana samlingar! Mycket att putsa damm frÄn.
    Burkarna gillar jag, sÄdant som man kan anvÀnda.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, jag gillade burkarna ocksÄ!

      Radera
  17. ojoj vilken samling.
    Ja att baka var himla mysigt
    nu ska jag ta mig ett skumbad myyyys pyyyys.
    kraam

    SvaraRadera
    Svar
    1. Samla, baka, skumbad, det lÀt mysigt alltihop. Kram!

      Radera
  18. Finfin samling. Tycker om burkarna och kÀnner igen nÄgra.

    SvaraRadera

TÄstrumpor

God morgon, denna fredag och goda tÄr pÄ er! HÀr kommer jag i tÄstrumpor! Dessa köpte jag hos fotvÄrdsterapeuten hÀrom sistens. Ett par kort...