God mÄndagsmorgon! Lite kall Àr den nu, bara 3 plusgrader, men det spÄs minusgrader, sÄ det gÀller att klÀ pÄ sig.
PÄ begÀran lÀgger jag ut alla foton jag har pÄ Casablanca. Som jag ser, sÄ Àr det mest minareter och palats. Och jag lovar, det var ingen kyrklig resa, utan det hÀr Àr vad marockanerna vill visa upp och Àr stolta över.
Hit kom vi pÄ kvÀllen och fick se ett hÀftigt vattenspel pÄ Mohammed V-torget.
Rick´s CafĂ©. KĂ€nt stĂ€lle, men vi var bara utanför och tog kort pĂ„ kvĂ€llen.
Minareten i kvÀllsljus.
VÄrt hotells enorma matsal sett uppifrÄn min vÄning.
Minareten i dagsljus nÀsta morgon.
Ja, den Ă€r imponerande. Ăver 200 m hög. Fler Ă€n 100.000 troende kan samlas hĂ€r.
Vi fick varsin grön pÄse att lÀgga vÄra skor i. Besök i moskén Hassan II och inhemsk stadsguide.
MÄnga tvÀttfat. Viktigt att tvÀtta sig inför bönen.
Guiden Mohammed och jag. TÀnk, att jag hÀngde med pÄ allt, skadad som jag var!
JorÄ, jag ska förevisa nÄgra andra bilder frÄn Casablanca - i morgon! Lugn, bara lugn. Inte vad ni tror.
Idag ska jag - i lugn takt - rensa i min bokhylla, ska bli underbart. Den har stört mig lĂ€nge. Ăvensom sĂ€ngens placering, den Ă€ndrade jag pĂ„ igĂ„r. Fick liksom ett nytt sovrum. Sedan Ă€r det elvissĂ„ngtrĂ€ning i kvĂ€ll inför Vara konserthus 5 december.
đ Ljus och kĂ€rlek đ
Vilka hÀrliga bilder frÄn Casablanca. Vilken tur att du kunde följa med pÄ alla aktiviteter trots dina skador.
SvaraRaderaKram och god mÄndag <3
Jag missade ett vÀrldsarv pÄ kvÀllen, dÄ jag var nyskadad, men det gjorde inget. Glad jag kunde göra resten!
RaderaKram đ
SÄ fina bilder frÄn ett stÀlle jag aldrig besökt!
SvaraRaderaHa en fin ny vecka!
Kram, Ingrid
Ja, lite av tusen och en natt. Tack och kram!
RaderaHÀrliga bilder! Imponerande minoret och vÀldigt tjusigt vattenspel :-)
SvaraRaderaHa en bra dag!
Ja, jag var imponerad av mÄnga saker.
RaderaTack detsamma!
SĂ„ vackra bilde frĂ„n denna vackra stad. Casablanca var det stad dĂ€r jag som skandinavisk kvinna, utan sĂ€llskap, i alla fall kunde röra mig tĂ€mligen fritt sĂ„ den stan minns jag lite extra.SĂ„ skönt att pĂ„ egen hand promenera runt. Rick´s cafĂ© var jag in pĂ„ och det var verkligen trevligt. Ăven jag besökte moskĂ©n Hassan den II. Tror det hĂ€r till. Vad dĂ„ med pĂ„ en "ordnad stadstur" för enkelhetens skull.
SvaraRaderaSer fram emot mer.
Hoppas att du inte har lika ont lÀngre, men ta det lugnt.
Stor kram!
Vi Äkte förbi en hel del viktiga byggnader och vi fick inte gÄ in i övriga moskéer och palats. Mycket var titt utifrÄn.
RaderaJag har mindre ont, dock mÄste ta vÀrktabletter fortfarande. Och ja, jag fungerar i min egen takt.
Stor kram!
SÄ vackra bilder, vilken upplevelse det mÄste ha varit. Ser vÀldigt rent och tjusigt ut.
SvaraRaderaVilket vattenspel i underbara fÀrger, nÄgot jag skulle gÀrna ha i vÄrt land ,-)
Utsikten frÄn ditt rum dÀr hade jag suttit som klistrad, otrolig matsal!
Tjusigt par, hÄller med.
JÀttekul att fÄ njuta av dina bilder.
Ha det jÀttefint
KRAM frÄn mig Primrose ,-)
Synd bara att det Àr ett raskt tempo, sÄ inte hade jag tid att sitta och njuta av utsikten, hihi, snabba ryck. Men jag fick se mycket fint.
RaderaKram till dig!
Vilka tjusiga bilder! Och vad fint det sÄg ut pÄ hotellets restaurang!
SvaraRaderaKram
Tack, ja! Otroligt vackert, det var det överallt.
RaderaKram
Tusen tack för att du dela med dig, sÄ har jag fÄtt en smakbit frÄn dina upplevelser. och detta land! Fina bilder allihopa!
SvaraRaderaJag Àr sjÀlv inte sÄ berest och det slÄr mig nÀr jag nu bloggledes far runt i kring hur vackert det Àr överallt! ... jaja, nÄgra "bruna hörn"o fulplatser finns det ju ... men det hör ocksÄ till pÄ nÄt vis! Fint det gÄr framÄt med dig och du hÀngde med det Àr strongt!!
Kram
Ja, man kan Äka god snÄlskjuts pÄ andras resor. Jag Àlskar att titta pÄ resereportage, sÀrskilt om det Àr utanför turistboxen. För visst, allt Àr inte vackert, men dock sant. Det intressanta Àr att Àldste sonen precis varit i Sydafrika och fÄtt se en del av slummen och hjÀlpt till med en del uppgifter till förbÀttring för barnen.
RaderaKram
SnÄlskjuts ja, sÄ kan en se det :-) SÄ tÀnkte jag det inte eftersom det delas ...
RaderaWow, vilka hÀftiga bilder frÄn Casablanca!
SvaraRaderaJa, visst Àr de. Annorlunda.
RaderaVilka underbara nattbilder! Din kamera klarar av nattfotografering pÄ ett strÄlande sÀtt.
SvaraRaderaRick's Café Àr ju en "replika" av caféet frÄn filmen Casablanca. HÀftigt!
Moskén Àr magnifik, bÄde utifrÄn och inifrÄn. Googla moskén och det var verkligen imponerande lÀsning pÄ Wiki. WOW liksom!
Ăven hĂ€r var du rĂ€tt klĂ€dd igen med ditt huckle. Minns att jag fick sĂ€tta pĂ„ mig en sjal nĂ€r vi besökte BlĂ„ MoskĂ©n i Istanbul. Men jag fick behĂ„lla skorna pĂ„.
Utsikten frÄn ditt rum ner pÄ "lustgÄrden" Àr magnifik den med. Buffén och borden ser ut som tÄrtor respektive bakelser. Otroligt lÀckert!
Ălskar att Ă„ka snĂ„lskjuts med dig! SĂ„ jag ser redan nu fram emot fler bilder frĂ„n Casablanca:-)
Vad bra, att du Àr stayed tuned, för i morgon kommer hÀftiga bilder! Inte vad du tror.
RaderaJa, herregud, vilka bakelser och kakor jag varit med om att titta pÄ. NÄgon har vÀl slunkit ner ocksÄ.
Idag Àr jag uppe alltför sent, men jag njuter av mitt nya sovrum.
Jomen, du kan Äka snÄlskjuts pÄ mÄnga bilder, sÄna som inte ses i vardagslag.
Vackert! Casablanca skulle jag vilja besöka, lÄter lite magiskt :)
SvaraRadera