Gomorron!
Hej nej, jag Àr inte fÀrdig med Madeira bilderna Àn, men jag gör ett uppehÄll.
IgÄr fick jag en - för mig - dagens ros!
Den fick i och för sig alla, som handlade pÄ H&M torsdag till söndag, dÄ H&M firar 70 Är med 70 olika nedsatta priser.
Det plagget jag köpte, var normalpris, ett par mysbyxor, som jag sökt efter lÀnge och inte kommit till skott. Men jag hade dessutom tÀnkt köpa en blus för facila 70 kronor, det fanns en i min storlek kvar, men den hade ett stort hÄl! Expediten förklarade, att nÄgon försökt klippa bort stöldknappen! KnÀppisar! Nej, jag ville inte ens köpa blusen för 50 kronor, har nog med "trasor" hemma, som jag skÀnker bort.
HÀr Àr bilden pÄ brunnen, vid huset, som vi brukar vara i, nÀr vi har VasaOrdensfester.
Kanske man kan kasta ner en önskan i brunnen?
Och hÀr Àr ljuset, som ska skina klart, klart, klart.
Jag önskar alla en skön lördag! SjÀlv ska jag ivÀg pÄ jobb och fest i eftermiddag och Àr sedan inte hemma förrÀn lite före midnatt. Vi blir mÄnga i kvÀll, 40 personer, mat, dryck, underhÄllning, intressant föredrag av Kvinnojouren Linnea och jag Àr idag receptionist och sköter finanserna.
đ Ljus och KĂ€rlek đ
Jag önskar alla en skön lördag! SjÀlv ska jag ivÀg pÄ jobb och fest i eftermiddag och Àr sedan inte hemma förrÀn lite före midnatt. Vi blir mÄnga i kvÀll, 40 personer, mat, dryck, underhÄllning, intressant föredrag av Kvinnojouren Linnea och jag Àr idag receptionist och sköter finanserna.
đ Ljus och KĂ€rlek đ
God förmiddag!
SvaraRaderaDu Àr vÀrd en hel stor bukett med rosor!
Gillar din brunn.
HÀrligt bilder frÄn semestern pÄ tidigare inlÀgg!
Ănskar detj en riktigt fin dag!
Tack, Lena, du Àr gullig!
RaderaDenna dagen ska bli bra och trevlig, det har jag bestÀmt.
Vilken vacker ros! Mottagaren, DU, Àr verkligen vÀrd den.
SvaraRaderaLÄter som du har schemat fullt denna lördag. Ett energiknippe!
Hoppas allting gÄr som oljat, och att du kommer hem i EN bit
vid midnatt. - Du ska vÀl inte cykla ....?
Ruth i Virginia
Tack, fina Ruth!
RaderaJag kom hem i bil, men dit cyklade jag ;) sÄklart.
Rosen gillas skarpt! Kul initiativ av H&M. Men hur f*n kan man komma pÄ idén att skÀra bort stöldknappen pÄ ett klÀdesplagg????????
SvaraRaderaAktiv Àr du ju alltid:-) SÄ jag hoppas att du fÄr njuta av eftermiddagen och speciellt av kvÀllen och maten samt dryck förstÄs:-)
Ja, hur kan man komma pÄ idén och sen hÀnga tillbaka blusen? AlltsÄ inte stjÀla den? Förstörelselusta.
RaderaHÀrligt, igÄr kvÀll, tack!
SÄ trevligt att fÄ en ros!
SvaraRaderaHoppas ni fÄr en riktigt trevlig och fin kvÀll!
Kram
Ja, kul. Och kvÀllen blev rolig och god.
RaderaKram
Kommentar frÄn Klagstad: I Hjo finns inte ens nÄgot HM, och inte sÄ mÄnga butiker överhuvudtaget. Mest sÄdana butiker man egentligen inte behöver. Tror att Hjoborna varit dÄliga pÄ att handla hemma genom Ären. Skövde pÄ nÀra hÄll, och Àven Jönköping.
SvaraRaderaDu fÄr ha en fin helg!
Trevligt med en vacker ros till kundrena frÄn H&M för att fira födelsedag. Men vem vill köpa trasiga klÀder...Puh!
RaderaĂnskar dig en trelvig och rolig kvĂ€ll.
Kram!
Hjo: Jojo, billigast sÄ, kanske. HÀr Àr det alltför lÀtt att snabbfynda, men jag trivs med det.
RaderaTack!
Ditte: Fint med en ros, men HM visste inte om hÄlet, jag pÄtalade det.
Tack och kram!
Vilken vacker ros! :-)
SvaraRaderaMen hur kunde dom hÀnga tillbaka en blus till försÀljning som det var ett hÄl i? Urdumt om du frÄgar mig...
Vi har faktiskt klippt bort en sÄn dÀr grej en gÄng. Det var ett par jeans som vi hade köpt (inte stulit! ;-) ) i New York och upptÀckten av larmplutten gjordes först nÀr vi kommit hem till Sollentuna. Det hade inte pipit nÀr vi gick ut ur affÀren för dÄ hade vi sÄklart ÄtgÀrdat det dÄ.
Var liksom inte lÀge att Äka tillbaks (Àven om jag tyckte det skulle vara bÀsta sÀttet ;-) ) sÄ Anders gick försiktigt lös med en tÄng, och det gick bra. Inget hÄl, och inget fÀrgstÀnk :-)
Ha en fin dag och en trevlig kvÀll!
HM visste vÀl inte om detta, utan det var vÀl förövaren som hÀngde tillbaka, vad jag förstod. Förstörelselusta, bara.
RaderaJa, shit same.
Tack, det blev en bra kvÀll!