God morgon, lördag!
Lite svalare idag, men solen kommer, kort stund efter nattens regn. Sen mulnar det pÄ och kraftiga skurar vÀntas pÄ förmiddagen. DÀrefter uppehÄll och mulet, stor sol till kvÀllen!
Men igÄr var det en kanondag, jag njöt verkligen och var ute till max. Solade pÄ balkongen, gick en runda plus cyklade tvÄ svÀngar.
Kortet Àr taget uppe pÄ Kinnekulle, det fÄr representera svenska dagen. Katten dÀr pÄ förstutrappen, gult hus och ladugÄrden och grusvÀgen.
I radion har man denna veckan pratat mycket om fattigdom. Kvinna frÄn Mariestad har inte pengar att lösa ut livsviktig medicin, och en man ifrÄn annan ort har bara rÄd att Àta varannan dag, för att kunna betala sonens mat och skolskjuts. Och ingen fÄr hjÀlp. Men nu har privata börjat engagera sig KLICKA!.
SvÄrt att tro att detta Àr Sverige.
Idag har jag flera alternativ att fira denna nationaldag. Jag fÄr se vad min inre röst och vÀdret föreslÄr.
Det Àr tÄrtkalas pÄ Rörstrands, det Àr invigning av nyrenoverad KÀllstorps vandringsled (dÀr bÄde min man och jag plus sedermera jag sjÀlv har gÄtt flitigt) och sÄ firande i Stadsparken.
Firar du nationaldagen och i sÄ fall hur?
Jag lagar ekologisk skrÀdmjölsgröt med banan idag. Kaffe.
Lite svalare idag, men solen kommer, kort stund efter nattens regn. Sen mulnar det pÄ och kraftiga skurar vÀntas pÄ förmiddagen. DÀrefter uppehÄll och mulet, stor sol till kvÀllen!
Men igÄr var det en kanondag, jag njöt verkligen och var ute till max. Solade pÄ balkongen, gick en runda plus cyklade tvÄ svÀngar.
Kortet Àr taget uppe pÄ Kinnekulle, det fÄr representera svenska dagen. Katten dÀr pÄ förstutrappen, gult hus och ladugÄrden och grusvÀgen.
I radion har man denna veckan pratat mycket om fattigdom. Kvinna frÄn Mariestad har inte pengar att lösa ut livsviktig medicin, och en man ifrÄn annan ort har bara rÄd att Àta varannan dag, för att kunna betala sonens mat och skolskjuts. Och ingen fÄr hjÀlp. Men nu har privata börjat engagera sig KLICKA!.
SvÄrt att tro att detta Àr Sverige.
Idag har jag flera alternativ att fira denna nationaldag. Jag fÄr se vad min inre röst och vÀdret föreslÄr.
Det Àr tÄrtkalas pÄ Rörstrands, det Àr invigning av nyrenoverad KÀllstorps vandringsled (dÀr bÄde min man och jag plus sedermera jag sjÀlv har gÄtt flitigt) och sÄ firande i Stadsparken.
Firar du nationaldagen och i sÄ fall hur?
Jag lagar ekologisk skrÀdmjölsgröt med banan idag. Kaffe.
God morgon fina vÀnnen!
SvaraRaderaI gÄr var det en fantastisk dag och kvÀll. Som man njöt. Solen.....grannens ungar var ute och spelade boll, en grÀsklippare vÀsnades....oj, det var ju vÄran haha. Min gubbe var det som motionerade lite med grÀsklippan. Men...vi fÄr köra lite mer grÀsklippare i dag. Vi har en STOR tomt.
Fin bild gerd. Fin fin.
Det Àr sÄÄÄ synd om mÀnniskor tycker jag , som lever i fattigdom trots 2015. Vad Àr detta? Ska det behöva vara sÄ hÀr? Alla vill vÀl kunna leva nÄgorlunda skÀligt.
Hmm...vad ska en hitt pĂ„ i dag dĂ„? Ingen fara. Hos mig finns det massor av jobb. Dessa nationaldagar ĂR planteringsdagar för mig. Ska göra mig en repa till ljustorps trĂ€dgĂ„rd. Trevlig personal. Ăr lite av stamkund dĂ€r hehe. Jag plockar blommor och gubben bĂ€r ut tills bilen Ă€r proppfull. Ă sso Ă„ker jag hem med blommorna, och sĂ„ vĂ€nder jag för att fylla pĂ„ lite till. Ja sĂ„n Ă€r hon TantGlad som bara ÀÀÀlskar blomster.
Ha nu en jĂ€ttefin dag min vĂ€n. Sitter med huvve full av slingor ljust nu. Man mĂ„ste ju se lite sommarfrĂ€sch ut. Ă sso har vi bena dĂ„....raka dem. MĂ„la tĂ„naglar, fingrar........name it! Ăh, det blir nog bra.
KRAMELIKRAMKRAMKRAM.
Gomorron vackra vÀnnen! Och kan du bli finare? Jo, man kan vÄrda sig, det försöker jag ocksÄ. Viktigt.
RaderaIgÄr var det underbart, idag tar jag det som det kommer. Lockar inte att köa för kaffe och tÄrta kl 10 dÄ vÀdret berÀknas strila ner som sjuttan. Men, inget att mista, kanske. Sen tar jag sats för nÀsta idé, ocksÄ vÀderavhÀngigt.
Du gör rÀtt i att förgylla ert hem med blomster!
Blir sĂ„ glad över dina rader hĂ€r ♥
Tack och Kramelikramkram ♥
Det ska inte vara sĂ„dan fattigdom i Sverige, men det Ă€r och allt fler drabbas. Har ocksĂ„ varit i den sitsen dĂ„ jag ej kunnat köpa medicin, gĂ„ till lĂ€kare, tandlĂ€kare haft rĂ„d att köpa vettig mat. I stĂ€llet har jag fĂ„tt vara uppfinningsrik för att fĂ„ mat att rĂ€cka till för hela familjen och ha rĂ„d att bo osv. Min f.d bidrog aldrig med pengar för hushĂ„llet. Jag har idag inte mycket att hurra för till inkomst, men jag har rĂ„d att Ă€ta mat och försörja mina barn och bo vettigt Ă€ven om det ej Ă€r i lyxklass... Jag ska idag ut och kolla vad som hĂ€nder pĂ„ nationaldagen, men regnar det som risken Ă€r nĂ€r jag tĂ€nker bege mig tror jag nog att hemmavid Ă€r att föredra. Kram ♥
SvaraRaderaJo, jag kommer ihÄg hur du hade det, fina du. Vet att du kÀmpat. Nej, det Àr inte klokt att "vanliga hederliga" mÀnniskor inte ska ha rÄd till det mest nödvÀndiga. SÄ kan Sverige skicka ivÀg pengar till okÀnda... man ska vÀrna om de egna. Det Àr vÀl sÄ sjÀlvklart att vi ska kunna Àta oss mÀtta och gÄ till doktorn, lyx Àr inte alls nödvÀndig.
RaderaDagen Àr vÀderberoende, det hÄller jag med om, och hemmavid Àr ocksÄ gott, finns underhÄllning pÄ TV.
Kram ♥
Nej, jag firar inte nationaldagen pÄ nÄt speciellt sÀtt.
SvaraRaderaJag sparar krafterna till midsommar istÀllet.
Om inte regnet hade vrÀkt ner hade jag förmodligen jobbat i kolonin idag ocksÄ.
FÄ se vad det blir istÀllet....
Kram
TÀnk, sÄ vÀderberoende vi Àr! Hade vi bott i Spanien, hade vi inte tÀnkt pÄ samma sÀtt. Men gÄtt miste om mycket annat. Du Àlskar ju din koloni, exempelvis, hÀrligt!
RaderaKram!
I Norge sÀger en gratulerar med dagen pÄ nationaldagen; sÄ jag gör det samma till dig!
SvaraRadera:-) Bilden du har Àr passande!
Jag firar inte, nÄgra Är tog jag barnbarnen med ut i stan för firandet. Jag tackar ocksÄ för goda lÀnken,tÀnkvÀrd och nödvÀndig. Vi har mycket nyfattigdom i vÄrt land och det lÀr nog öka pÄ. Trevlig dag till dig!
Nationell kram ;)
Jag har bott nÀra norska grÀnsen, sÄ jag kan faktiskt lite norska (1,5 mil frÄn Kornsjö).
RaderaJag tyckte lÀnken passade bra idag, vi kan tÀnka till lite, dÄ vi Àr stolta över Sverige, alla har det inte bra, utan rent förfÀrligt.
Nationell kram!
Inte sÄ mycket speciellt firande hÀr, eller om det var dÀrför mina förÀldrar samlade ihop sina barn och bjuder pÄ lunch?
SvaraRaderaVĂ€dret hade kunnat varit trevligare, regn i luften...
Kram
Det var vÀl en fin idé att bjuda alla barn pÄ lunch denna dag! Absolut.
RaderaVÀdret, ja. HÀr föll min föresats om att dra ner pÄ stan för utefika. Spöregn.
Kram!
SvaraRaderaFirar inte men observerar dagen.
Hoppas du fĂ„r en trevlig dag trots regn.... KL ♥
Jag trotsade regnet och har varit pÄ kaffekalas utomhus!
RaderaKL ♥
Man blir ju helt förskrÀckt över hur vissa har det i dagens Sverige. Vart tog det sÄ kallade folkhemmet vÀgen, dÀr alla brydde sig om grannen!
SvaraRaderaNu fÄr de fattigaste och pensionÀrer betala mer skatt Àn de som har trygga arbeten vid lika inkomst! Enda landet i vÀrlden dÀr de som har fÄr bidrag! :( Kram pÄ dig!
Skriver under pÄ varenda bokstav.
RaderaKram!
Jag tror jag ska fira nationaldagen med att ta ett premiÀrdopp i havet :-)
SvaraRaderaGör du det, lyckans ost ;)
RaderaJag tycker det Àr hög tid att se över hur resurserna fördelas i Sverige. Som det Àr nu Àr det inte ok...
SvaraRaderaKram och trevlig nationaldag önskar jag dig!
Nej, absolut inte OK, förskrÀckligt!
RaderaTack o kram!
Kikar in lite snabbt innan jobbet kallar. Kan tala om att hÀr i SkÄne vÀcktes jag av ÄskvÀder och klibbigt vÀder. Ha en fin dag!
SvaraRaderaOjoj, ja ingen höjdare hÀr Àn heller. VÀntar pÄ solen.
RaderaTack detsamma!
Jag har ocksÄ följt debatten om "nyfattigdomen " i Sverige och blir illa berörd. Tycker precis som Znogge att det Àr dags att snarast se över hur pengar anvÀnds.
SvaraRaderaVad gÀller nationaldagen sÄ firar jag den inte direkt. KÀnns som en nÄgot konstruerad dag dÀr det inte Àr klart varför den firas. Finns lite olika anledningar...
Men alla dagar som kan firas Àr förstÄs trevliga.
Jag Àr uppvuxen i Norge och dÀr firas den den 17 maj och anledningen till den dagen Àr ju klar.
HÀr Àr himlen blÄ och solen skiner sÄ de svenska fÀrgerna Àr framme.
Hoppas det blir bÀttre vÀder hos dig under dagen.
Kram!
VÀdret kan man inte göra nÄgot Ät, bara hoppas.
RaderaFattigdomen kan vi inte heller göra sÄ mycket Ät, om inte politikerna tar tag i det, vilket verkar svÄrt, konstigt nog. Att privata ska behöva, nÀr vi bor i Sverige.
NÀ, konstlat firande idag, hÄller jag med dig om. Jag har bara varit ute en svÀng till Rörstrands, det Àr ju eller var, vÀldigt svenskt, nu Àr det finskt Iittala i svenska lokaler.
Kram!
Tydligen Àr det Sverige idag inte detsamma jag lÀmnade! Hemskt!
SvaraRaderaVÀdret borde varit bra för er idag, för vi hade fint igÄr!
Trevlig Sverigebild, gillar den!
Ha en bra dag!
Nej, det har sÀkerligen förÀndrats. Ja, detta Àr hemskt. Och sÄ sÀgs det pÄ nationaldagen att alla i Sverige har det sÄ bra.
RaderaTack o hoppas du fick en bra dag du med!
SÄ grön och vacker din bild Àr. En riktig svensk sommarbild :)
SvaraRaderaHÀr firas inte nÄgot speciellt, men vi fick bÀttre vÀder Àn lovat. Och det gör absolut inget!
Ha en fortsatt fin kvÀll
Kram
Jag tyckte den gjorde skÀl för namnet sverigebild.
RaderaDet blev ingen större firnig hÀr heller, bara kaffekalaset.
Tack o kram o natti!
Eftersom vÀdret var ungefÀr lika dÄligt hÀr som hos dig firades det ingen nationaldag hÀr. Den hade nog inte firats med fint vÀder heller om jag ska vara Àrlig - nationaldagen Àr ju liksom ingen tradition i Sverige och den ersatte ju bara Annandag Pingst kÀnns det som. I Norge,Frankrike och USA Àr nationaldagen ju "rotad" - Ä det Àr en helt annan sak - tycker jag dÄ.
SvaraRaderaJag Àr gÀrna med pÄ festligheter och firar, men nÄgon stark kÀnsla för nationaldagen har jag inte. SÄledes avgjorde vÀdret mycket.
RaderaNej, ingen dag som firas, för mig Àr det fortfarande Svenska flaggans dag. Trevligt hade vi i alla fall dÄ vi var hos pappa och Àven uppvaktade barnbarn som fyllt Är. Kramiz <3
SvaraRaderaHĂ„ller nog med dig, faktiskt. Kram ♥
RaderaGillar gamla byggnader som den hÀr.
SvaraRaderaJa, ni verkar ha haft mycket regn och rusk... skÀms nÀstan att sÀga att det inte stör mig om det inte Àr sÄ jÀttevarmt, det Àr skönt med lite blÄst i solen ocksÄ - men hÀllregn flera dar? Nej tack.
Söndagskram!
Jo, ingen blir vÀl helnöjd med vÀdret. Och Àr man i arbetslivet sÄ Àr det skillnad. Likadant om man har inne- eller utearbete. NÀr vi hade husvagn kunde vi dra frÄn det ena stÀllet till det andra, för att leta vÀder.
RaderaFult att klaga, men mig pÄverkar vÀdret oerhört, faktiskt.
Söndagskram!