fredag, maj 27, 2011
Äldre Västgötalagen
Idag var vi till Skara Gamla Bibliotek och beskådade den gamla urgamla boken "Äldre Västgötalagen". Den är som jag tidigare skrivit, från 1220-talet och jag har här fotograferat (utan blixt) det som fanns att se, om två dagar åker boken tillbaka till Stockholms Museum igen.
Vi fick höra och se ett bildspel, och rösten som beskrev innehållet i lagen, talade på fornnordiska, mycket svårbegripligt, en känsla av isländska.
Jätteintressant var det och jag googlade fram länken från Wikipedia: http://sv.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4stg%C3%B6talagen
- där kan du se att jag avbildat rätt lagbok!
I kväll har vi ätit provincalisk lammstek. Vi anrättade detta i ugnen och därtill serverades kokt nypotatis och rödpepparsås plus en grönsallad. Rött vin därtill.
Kan det bli bättre?
... sa Fru Friherrinna och Herr Friherre...
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Gokväller Friherrinnan & Friherren ☺
SvaraRaderaNär får jag komma och inmundiga lamsteken? :-))
Nu har jag laddad in Chromen och då fungerar det här på denna blogg.
Kram ♥
Kaisa!
SvaraRaderaJo, Chromen funkar och den är snabb!
Tänk, att en webläsare ska bestämma över ens liv, ha???
Lammsteken räcker till ytterligare en middag, haha - och VEM vill då komma?
Kram ♥ Jag förblir här på denna blogg, orkar inget annat, har raddat allt tidigare......
Mmmm riktig fredagsmys med andra ord..Ser intreserant ut med de gamla böckerna. Jag tittade lite på farmors album med soldater från 1900talet men har ingen aning vilka det är..Hej svejs Bless
SvaraRaderaTittar in o önskar er en trevlig helg.
SvaraRaderaKramkram ♥♥♥
Bless!
SvaraRaderaJavisst, är det intressant hur det var förr i tiden och för så längesen, som för 800 år sen!
Det är bara att konstatera att det var inte bättre förr, det var hårda bud.
Mysmys.
Kram ♥
Anneli!
SvaraRaderaTack, vi tar gärna emot din önskan!
Nu hoppar vi strax i nattabingen, det har varit en intressant dag och kväll.
Kramkram ♥
Jag skulle vilja lära mig isländska, just för att det påminner om fornnordiska. Spännande språk! Kram!
SvaraRaderaHejsan Geddan
SvaraRaderaNu finns jag på den här bloggen, http://nabbann.favs.se en ny bloggportal som har öppnats.
Har kommit i gång lite bättre här
Kram och ha en trevlig fredag
Tittar in så här på lördagsmorgonen. Blir lite avundsjuk på dig för du har förmågan att fånga tillfällen och får på så sätt uppleva mycket. Ha en trevlig dag, Kram!
SvaraRaderaPiedra!
SvaraRaderaJa, isländskan är kommen FRÅN fornnordiskan. Det var ju vikingarna, dom gamla, du vet....
Spännande var det att lyssna emellertid och lite lite förstod jag.
Kram ♥
Anki!
SvaraRaderaVad bra, ska genast byta i min blogglista!
Ha det gott!
Kram! ♥
Susanna!
SvaraRaderaJa, jag tackar, jag!
Skönt att fånga dagar och ögonblick, idag ska vi fånga något nytt igen!
Kram ♥
God morgon
SvaraRaderaOj det var en gammal bok..tänk att det går att bevara så gamla böcker, kul att få en bild på den. Ha en fin Lördag
Kram
Ja, du vet hur jag tycker om kungeligheterna, gillar inga kunglighet alls, hahahahahahaha
SvaraRaderaHa en bra dag, lättare att följa dej nu
Bling!
SvaraRaderaJa, det var en häftig upplevelse att tänka och se, verkligen SE, och så vackert dom präntade förr!
Kram ♥
Anki!
SvaraRaderaNä, jag vet vad du tycker, hahahaha!
Att tycka är fritt! Än så länge..........
Kul att träffas igen, Anki!
Må väl!