söndag, mars 11, 2012

Grattis, Loreen!

Lördagen blev en blÄsig dag. Solen sken visserligen större delen av dagen, men blÄsten Àr hopplös. Trots det var jag ute i nÀstan tvÄ timmar. Jag kÀnner att jag mÄste ut, mÄste bort frÄn dessa vÀggar. Det Àr inte sÄ att jag inte gillar min boning, den Àr mysig, men jag avskyr ensamheten - just nu.
Jag skulle allt haft en sÄn hÀr hjÀrtlig misse, katten Àr lÄnad frÄn nÀtet. Men det Àr komplicerat att ha ett husdjur ocksÄ.
Det var mycket folk inne i stan, det Àr ju sÄ populÀrt hÀr att gÄ fram till torgmarknaden och sen ta en fika, det drÀller av konditorier.
Men idag var inte den vanlige blomstergubben dÀr, han som ropar lÄngt inifrÄn buken, ALLA BLOMMOR FEMTON KRONOR! Och, nej, dÀr fanns inga fina blommor alls!
Melodifestivalen, vad tyckte ni?
Jag sĂ€ger bara GRATTIS GRATTIS till Loreen, hon va ju bara sĂ„ bĂ€st! 
Hennes sÄng- och danskomposition satt bara sÄ perfekt!

34 kommentarer:

  1. Ja det kan bÀra lÄngt för henne! LÄten kÀnns för mig mÀktig och gripande och tydligen gick den hem hos mÄnga! Vi önskar henne all lycka! Vi fÄr vÀl starta en "tröstklubb" för frÀmst Ranelid ...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag hÄller med dig om Loreen! LÀnge sen jag kÀnde sÄ mycket för en lÄt med framförande!

      Radera
  2. RÀtt lÄt vann, kanske vinner vi i Är.... :)

    KrameLuttarFrĂ„nEnBlĂ„sigOchLiteLĂ€ttSoligDagSkötOmDigFinaGreddis ♥♥♥♥♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Absolut! Ingen tvekan!

      KrameLuttarMorgonenÄrAlltidBĂ€ttreÄnKvĂ€llen♥♥♥

      Radera
  3. Gullig kisse :)
    Ja vi fÄr hoppas det gÄr bra för henne i finalen, inte min favorit.. men kanske Europas ;)
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Javisst, Àr kissen gullig *ler*
      Kram

      Radera
  4. Loreen var helt klart bĂ€st! För en gĂ„ngs skull vann rĂ€tt lĂ„t ☺
    Söndagskramar!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Du gillade ocksÄ Loreen, ja!
      Söndagskramar!

      Radera
  5. Jag kan bara hĂ„lla med dig! Äntligen vann rĂ€tt lĂ„t! Och jag var för en gĂ„ngs skull enig med resten av svenska folket! =) Vilken lĂ„t, vilken artist och vilket fantastiskt uttryck pĂ„ scenen! =)
    Kram pÄ dig vÀnnen!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, Loreen var otrolig, tycker jag!
      Kramar!

      Radera
  6. Visst var hon bra sÄ grattis frÄn mig med!

    Visst Àr djur ett sÀllskap sÄ varför inte....

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jaa, sÄ bra! Djur Àr ett sÀllskap, det Àr bara det att det inte funkar nÀr jag reser bort, jag vill kunna Äka spontant.
      Kram

      Radera
  7. Katt Ă€r ett otroligt sĂ€llskap likasĂ„ hund! NĂ€r man Ă€r ensam! Är sĂ„ glad jag har Tiger och MĂ„lle! Även om de fĂ€ller massa hĂ„r! SĂ„ man fĂ„r dammsuga hela tiden!
    Loreen var klart bÀst! Gillade Molly med och hade hoppas hon placerades bÀttre! HÀr var vÄr sol i morse men nu verkar det bli mulet igen:( trist! KRAM

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo, jag Àlskar djur, det Àr inte det...
      HÀr skiner en kall sol, eller rÀttare sagt det blÄser en skinande kall vind! Kram

      Radera
  8. Kramar PĂ„ alla sett och Vis

    SvaraRadera
  9. Go söndag :)..Lite snÄlblÄst hÀr med men sola skiner..Du! Jag skulle helt tappa fokus om jag skulle ta ut alla böckerna, det skulle ta mig en vecka att fÄ in dom igen. SÄ funkar en snigel just nu..Tar hellre lite trÀningsverk istÀllet..MÄ vÀl kramkram..Bless

    SvaraRadera
    Svar
    1. Oj oj, dĂ„! Ja, men dĂ„, sĂ„, dĂ„ var det ju klappat och klart! TrĂ€ningsvĂ€rk Ă€r inte sĂ„ dumt..... MĂ„ vĂ€l till dig me´ goa du!

      Radera
  10. Loreen var bÀst!
    Vi har haft ett zoo hÀr hemma nÀr barnen var smÄ, sÄ nu har jag inga mer djur Àn dammrÄttorna hÀr.
    Vi tar idag en promenadfri dag, m.a.o. en latdag.

    Önskar dig en toppensöndag!
    Kram ♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag Àr nog inte lat idag, jag Àr bara irrationell, fast jag har varit ut i kring, bland löven.
      Kram ♥

      Radera
  11. Nu Ă€r det likadant med mig att vĂ€ggarna faller över mig. Och jag Ă€r inte van att vara ute mycket eller att göra speciellt mycket, eftersom jag inte har orken, sĂ„ jag vet inte hur det hĂ€r ska gĂ„. Det ser illa ut. TröstKramarFrĂ„nEnLedsenPiedra! ♥♥♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, bodde vi nÀrmare, sÄ kunde vi stötta varandras vÀggar...
      Jaa, vad ska vi göra? Jag har inga svar.
      Kramar till dig, du ledsna frĂ„n mig, ocksĂ„ ledsen ♥♥♥

      Radera
  12. Ja tycker ocksÄ att rÀtt lÄt vann :)

    SvaraRadera
  13. Ja loreen var solklar! HÀr har solen skinit men lite blÄsigt.

    Hoppas du fÄr en Go natt sömn! kramen<3

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, Eva, jag sov jĂ€ttegott. Kram ♥

      Radera
  14. Jag gillade Danny bÀst och hade önskat honom segern, men Loreen var otroligt bra pÄ cenen! verkligen vackert nummer! och jag tror hon kan vinna allt med det ;)
    En hund skulle du ha, att vandra och prata med! men som du skrev om katten, det ska passa ÄxÄ ;)
    Blev sÄ full i skratt nÀr du komenterade inne hos Kaisa, om hur du gör allt för att fÄ horisontlinjen rak, exakt sÄ Àr jag ÄxÄ!!! blir tokig nÀr den hela tiden Àr sne! ;) sÀrskilt pÄ vattnet blir det sÄ, eller sÄ Àr jag född sne fniss.. ;)
    Kram pĂ„ dej och önskar en fin mĂ„ndag!♥ /Lena

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag Àr nog född sned, jag med, fniss...... Jag tog vattenlinjen Ät ena hÄllet, medan Pusselbit tog den Ät andra.
      Men det finns redigeringsprogram för att rÀta, om man vill!
      Nu visar jag foton idag, verkligen pÄ min tid, eller hur?
      Kram3

      Radera
  15. Jag hejade pÄ Molly, men Loreen va oxo jÀttebra.. Nu ska hon bara ta hem hela skiten sÄ Àr saken biff =)

    Dröm sött kram kram ♥

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror saken Àr biff, ler......
      Drömde sött, tacktack, kramkram♥

      Radera
  16. Jag hÄller med dig ang. Loreen ........fantastiskt vackert....& nog skulle du ha haft en spinnande liten vÀn:)
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, en spinnande vÀn, visst skulle jag, jag Àr ju katt. Men men, det finns aber;)
      Kram

      Radera
  17. För en gÄngs skull kan jag sÀga att det var rÀtt lÄt som vann. Visst var hon bÀst av de tÀvlande och det Àr bara att önska henne lycka till.
    Du kanske skulle skaffa en kisse-misse. Just nu ligger Missan tyst och försynt i mitt knÀ. Hon gör inte mycket vÀsen av sig utan hon Àr nöjd med att fÄ ligga dÀr. Jag har ju tvÄ honkatter, bÀgge Àr kastrerade innekatter och de Àr ett fantastiskt sÀllskap.
    BlÄst har det gjort hÀr ocksÄ. I natt lÀt det som att allt möjligt flög genom luften.
    Jag önskar dig en bra dag. Kram!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Som jag skrivit förut, Àlskar katter, men dom sköter sig inte totalt sjÀlva, det handlar om nÀr jag spontant vill Äka bort. DÄ finns ingen hÀr som kan passa. TyvÀrr Àr det sÄ. Kunde tÀnkt mig en hund ocksÄ, samma aber, jodÄ, en hund tar man med sig, men man kan det inte överallt.
      Än sĂ„ lĂ€nge har min dag börjat bra, tack! Kram!

      Radera

Resedagbok Stockholm (del 3) Restaurang TAK

Sista delen av stockholmsresan kommer hÀr! Lite bÀttre vÀder pÄ lördagsmorgonen och utsikten var fenomenal. Min frukost bestÄende av Àggröra...