God morgon, lördag!
Idag Àr det fyra temadagar:
Samernas nationaldag
Internationella dagen för nolltolerans mot kvinnlig könsstympning
Löpningens dag (den första lördagen i februari varje Är)
Semikolonets dag (en pÄminnelse om hur viktigt det Àr för vÄrt skrivsprÄk).
IgÄr gjorde jag en rejÀl cykelrunda i snÄlblÄsten. Solglasögon, mössa, huva, vantar, sÄ trampade jag ivÀg.
Som mÄl, hade jag att leta skyltar till Skyltsöndag, och den uppgiften kirrade jag, sÄ nu har jag nÄgra pÄ lager.
Samtidigt föddes tanken pÄ att frÄn andra sidan Àlven Lidan fota sjukhuset.
Ăven fota Hospice, som ligger precis bredvid sjukhuset.
Och sÄ en rofylld stund i den vackra Minneslunden.
"Ălva"
Sedan fortsatte jag med mitt skyltletande och sist blev det bibblan och boken.
Nu pÄ morgonkvisten kopplar jag av med radion. Tror de flesta vet vad jag gör en lördagsmorgon. Jovisst, lördag med Lisa pÄgÄr nu, frÄn Jokkmokk.
Jag fÄr mÄnga vibbar, var ju dÀr med min man pÄ stora norrlandsresan 2002 för att sedan sjÀlv Äka med Inlandsbanan 2013 och Àven trÀffa bofasta samer, som skogssamer. Och sett massor med renar.
Jag fÄr mÄnga vibbar, var ju dÀr med min man pÄ stora norrlandsresan 2002 för att sedan sjÀlv Äka med Inlandsbanan 2013 och Àven trÀffa bofasta samer, som skogssamer. Och sett massor med renar.
Till kvÀllen Àr det Mello (vi har sÄ brÄttom nuförtiden, sÄ vi hinner inte sÀga Melodifestivalen) pÄ TV. Klart jag tittar, annars vet jag ju inte om det Àr bra eller dÄligt ;)
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
HÀr har det Äxo lyssnats pÄ Lisa Syrén och om samerna. JÀttemysigt morgon program.
SvaraRaderaFrÄn det ene till de andra.....fina bilder du hittat. VÀlklÀdd dÄ gÄr det bra.
Klart man mÄste titta pÄ Mellon. HÀr sitter vi bÀnkade ikvÀll.
Kramelikramkram Goa Gerd
Och jag lyssnar ff pÄ Lisa. Har Àtit min havregrynsgröt nu.
RaderaVisst fotade jag med andakt igÄr, och faktum, bilderna blir bÀttre om inte solen gassade.
Kramelikramkram, goa TantGlad! ♥
Du hann fota mÄnga vackra vyer pÄ din runda.
SvaraRaderaJag sÀger fortfarande Melodifestivalen, har svÄrt för alla dessa ord som ska Àndras till nÄgot lite slarvigare. Det tar inte sÄ mÄnga sekunder lÀngre att sÀga det rÀtta namnet, kan jag tÀnka mig.
Jag tycker att det Àr trevligt att lyssna pÄ "Ring sÄ spelar vi" given sak pÄ lördagsförmiddagen, liksom Melodikrysset.
Trevlig helg och varm kram till dig.
Mello och mellis. Mellis Àr tydligen mellanmÄl. Nya tider.
RaderaLyssnar ff pÄ radion, men löser inte krysset.
Tack och varm kram!
Jag ser Nyhetsmorgon i stĂ€llet idag. Mello ska jag definitivt följa ikvĂ€ll =) Och du Ă€r duktig fotograf =) Kram ♥
SvaraRaderaTack för det, fina du. Kram ♥
RaderaSĂ„ fina foton frĂ„n din cykeltur ♡ ...
SvaraRaderaHa en fin MellokvÀll/Kram
Tack, ja vi följen kvÀllens mello.
RaderaKram ♥
Att agera mot könsstympning Àr en mycket viktig uppgift i dagens vÀrld. Det Àr skandal att det kan fortgÄ!
SvaraRaderaKram
Absolut, det Àr inte klokt, det mÄste bort!
RaderaKram
SjĂ€lv kallar jag spektaklet för Schlagern. Ăven om dom flesta lĂ„tarna nuförtiden Ă€r vĂ€ldigt lĂ„ngt ifrĂ„n traditionella schlagers... :-)
SvaraRaderaHa en finfin lördag!
Det hette faktiskt Schlagerfestivalen till en början, sÄ du har rÀtt. Blev det inte Eurovisionsschlagrn sen?
RaderaFinfin lördag!
Jag tror att Eurovision avser det jag kallar Storschlagern. Dvs sjÀlva finalen bland alla deltagande lÀnder (inklusive Australien ibland... ;-) )
RaderaOK. Litar pÄ dig!
Raderasv: Jag har egentligen inte nÄt emot sjÀlva marknaden i sig. Har ju köpt en massa grejer dÀr genom Ären ocksÄ. Men om det skulle hÀnda nÄt inne bland marknadsgatorna, brand eller sjukdom eller sÄ. DÄ kommer knappt utryckningsfordonen fram - hemska tanke...
SvaraRaderaJag tycker marknaden kan flytta till den plats som Àr iordningsstÀlld, och dÀr det inte finns bostÀder mitt i.
Det Àr klart, det Àr inte praktiskt att ha en marknad mitt upp i bostadshusen. SÄ flytta pÄ den, du, haha!
RaderaMarknader Àr skoj :) ja mello i kvÀll skall bli skoj :) hoppas du har det bra vÀnnen kramen
SvaraRaderaVi fÄr kolla om det blir skoj ;)
RaderaTack o kram!
SÄ vackert bÄde sjukhuset och hospice ligger!
SvaraRaderaDet var mÄnga Är sen vi tittade pÄ mellon. Musik Àlskar jag, men det programmet ser vi inte :)
Ha en fin lördag
Kram
Jo, och jag tillbringade mÄnga dagar och timmar dÀr. InifrÄn Hospice var det en hÀrlig utsikt ut över Lidan.
RaderaMellon har vÀl varit lite sÄdÀr till och frÄn under Ären. Men det ger sig snabbt.
Tack och kram!
Visst tittar jag ocksÄ pÄ Mello! Det Àr sÀllan man fÄr se sÄ bra underhÄllning. FörvÀntningarna pÄ en trevlig kvÀll Àr höga!
SvaraRaderaKram, Ingrid
Man fÄr ta alla chanser till underhÄllning!
RaderaTrevlig kvÀll och kram!
SvaraRaderaJÀttefina bilder och tvÄ viktiga dagar saker att uppmÀrksamma....
Mellon ikvÀll, skall ut och köpa nÄgot gott...
KL ♥
Bra med eftertanke precis som det Àr att Àven tÀnka framÄt!
RaderaJa, nu fÄr vi gotta oss, riktigt skÀmma bort oss.
KL ♥
Vilken vacker placering Hospice har, med sÄn fin utsikt!
SvaraRaderaJag kommer nog att ha melodifestivalen igÄng i bakgrunden medan jag sysslar med annat.
Kram
Ja, den vackra glasverandan ger en enormt fin utsikt, rogivande, dÀr pÄ Hospice.
RaderaSÄ kan man ha det ocksÄ, med Melodifestivalen!
Kram!
Kan inte lÄta bli att skratta hÀr. Det gÀller de tre första bilderna. Tycker det Àr riktigt trevligt att du redan nu spanar in och visar oss lÀsare vart du kommer att hamna om sisÄdÀr 20-30 Är;-)
SvaraRaderaSedan tycker jag att det Àr himla roligt att du gick pÄ skyltjakt. Det tackar jag ödmjukast för:-)
à Mello - jag "kÀnner" minst fyra av mina lÀsare som kommer att avhandla Mellon och ESCn i sina bloggar. SÄ jag hoppar över att titta. Inte min grej direkt. MEN jag kommer att kolla de avsnitt dÀr Susjos Àr med som ÄskÄdare. DÄ har man ju nÄ't att se fram emot och leta efter;-)
Du har sÄ rÀtt. Jag ska hamna i Minneslunden nÀr jag Àr över 100 Är. Hoppas pÄ knall och fall, i mitt fall, dÄ.
RaderaJag ska se början av Mellon, jag Àr inget plÄster vid TV:n, men mÄste bara kolla in lite.
Fina bilder. Ska bli skoj att lÀsa om skyltsöndag.
SvaraRaderakrami
Varje söndag Àr en skyltsöndag, vÀlkommen!
RaderaGillade gÄrdagens dag bÀttre, "nutellans dag" ;)
SvaraRaderaKram
Du fÄr satsa pÄ morgondagen, dÄ. Fastlagssöndagen!
RaderaKram!
Hoppas du rapporterar om vad som var bra eller dÄligt pÄ "mello" för jag har inte tittat. Fina foton med mycket trÀd och grenar. NÄgot för en trÀdÀlskare som jag.
SvaraRaderaHelgkram!
Jo, jag Àlskar att ha med trÀd och grenar.
RaderaKollade pÄ mellon, men det var inget att rapportera, tyckte dÄ jag.
Kram!
Bra att du har dina skyltar redo! Och en fin cykeltur fick du ocksÄ.
SvaraRaderaJokkmmokk har jag besökt ett par gÄnger, men idag missade jag Lisa Syrén. Jag förstÄr att du har fina minnen dÀrifrÄn. Och pÄ olika sÀtt.
Meloidkrysset löste vi och det Àr en rolig sysselsÀttning.
Nu i kvÀll blev det melodifestivalen pÄ i bakgrunden och jag tycker programledarnas sÄnger var bÀst, men tyvÀrr kunde man inte rösta pÄ dem.
Kram och natti frÄn mig.
Du har sÄ rÀtt i det sista *ler* och nu Àr det verkligen hög tid för natti natti. Kram!
RaderaGodmorgon denna söndag! Fina kort som vanligt! HÀr blir det inga utflykter eller nÄgon rast, all tid gÄr just nu till renoveringen hÀr hemma...Ingen mello, fast jag har inte hÀngt med dÀr pÄ flera Är för jag tycker att alla dessa deltÀvlingar Àr sÄ trÄkigt...Kramiz!
SvaraRaderaGomorron, nej, jag förstÄr att det Àr full rulle i renoveringen! Kram!
RaderaAlla dagar vÀrda att uppmÀrksammas men om jag ska vÀlja den viktigaste kÀnns det nog som att Internationella dagen för nolltolerans mot kvinnlig könsstympning vinner.
SvaraRaderaSöndagskram!
Helt rÀtt, den vÀljer jag ocksÄ, den dagen.
RaderaSöndagskram!
SÄ skönt att hinna stanna av och tÀnka till. Notera och reflektera vilken temadag det Àr. Fota och promenera. Och se pÄ mello, eller vad man vill. En stor kram.
SvaraRaderaJa, det vart blandad kompott, inte dumt.
RaderaKram!