God morgon, tisdag!
Det Àr mycket som kan skifta. Det Àr ett bra ord.
VÀdret kan skifta, mÄendet kan skifta. Ganska neutralt och lagom.
En stund sÄg det ut sÄhÀr, nÀr jag tittade ut frÄn mitt fönster, igÄr förmiddags.
Lite senare sÄhÀr, nÀr jag lÀmnat in cykeln och halkade (gick) en affÀrsrunda i mitt nÀromrÄde.
Tog fram mina broddar, nÀr jag kommit hem och tittade pÄ dem.
En tid senare tog jag pÄ mig broddarna och gick ivÀg och hÀmtade Karin Monark, som nu har dubbar. Och pulsade i den nya snön. Volvolina fick ingen förtur för dÀckbyte, och jag behÄller min plats i kön till nÀsta tisdag.
Som tur Àr, sÄ har jag trevliga körkompisar. Jag blev hÀmtad i bil till övningen och vi övade Elvis, sÄ det stod hÀrliga till!
Och sÄ vart det morgon igen. FÄglarna Àter frukost vid sophuset. Samtidigt som mig nu. Sedan ska jag pulsa mig ut och ivÀg.
VÀdret Àr ingen höjdare.
En tid senare tog jag pÄ mig broddarna och gick ivÀg och hÀmtade Karin Monark, som nu har dubbar. Och pulsade i den nya snön. Volvolina fick ingen förtur för dÀckbyte, och jag behÄller min plats i kön till nÀsta tisdag.
Som tur Àr, sÄ har jag trevliga körkompisar. Jag blev hÀmtad i bil till övningen och vi övade Elvis, sÄ det stod hÀrliga till!
Och sÄ vart det morgon igen. FÄglarna Àter frukost vid sophuset. Samtidigt som mig nu. Sedan ska jag pulsa mig ut och ivÀg.
VÀdret Àr ingen höjdare.
Punkt slut.
♥ Ljus och KĂ€rlek ♥
Nej, vÀdret Àr ingen höjdare, men det Àr bara att stÄ ut!!
SvaraRaderaHoppas du fÄr en fin dag i alla fall.
Kram, Ingrid
Ja, det Àr vÀl bara att gÄ pÄ. Nu sÄ drar jag ivÀg en stund. Per fot och cykel.
RaderaKram!
God morgon!
SvaraRaderaInge vidare vÀder hÀr heller. Snö snö snö och Äter mera snö faller frÄn himlen, PÄ elÀndet syns inget slut. Men vi har varmt inne och hundarna Àlskar det vita möglet pÄ marken.
Sjunga i kör, gjorde jag i mÄnga yngre Är, och det kan jag sakna ibland.
Varm Kram frÄn snöigt Gotland
NÀ, har förstÄtt att Gotland fÄtt massvis med snö eller vitt mögel, som en del benÀmner det.
RaderaVarm kram!
HÀrligt att fÄ sjunga Elvis i kör!
SvaraRaderaDet skulle vara roligt.
Tur du blir hÀmtad, det Àr mÄnga som ska byta dÀck samtidigt ,-)
Vi lyckades fÄ vÄra igÄr, men dÄ köpte vi nya pÄ samma stÀlle.
LÀskigt med halkan, annars Àr det mysigt med snö Àven om jag kunnat vÀntat nÄgra veckor pÄ den, men nu snart ska hundarna komma ut nÄgon timma och rasa av sig.
Ha det fint KRAM Primrose ,-)
Har man hund, sÄ mÄste man ut, för hundar behöver sin rastning och motion.
RaderaDet behöver jag med, hihi, motion alltsÄ.
Tack och kram!
SÄ Àr dÄ vintern hÀr pÄ riktigt! Enda fördelen med snön Àr vÀl att den lyser upp lite!
SvaraRaderaHa en bra dag! Kram ♥
Ja, det Àr dÄ det enda, fast det Àr rÀtt grÄtt mestadels ÀndÄ.
RaderaTack detsamma, kram ♥
Ser att det Àr riktig vinter hos dig!
SvaraRaderaHa en bra dag!
Kram
Ja, nog Àr det sÄ. För tidigt.
RaderaTack o kram!
SvaraRaderaGÄ försiktig, skönt att du blir hÀmtat med bil....
KL ♥
Jag har varit framme och dÄ cyklade jag, har ju dubbisar pÄ ;)
RaderaKL ♥
Ja, ungefÀr sÄ hÀr ser det ut hos oss ocksÄ. à i det vÀdret skulle jag absolut inte cykla kan jag sÀga. Knappt att jag vill gÄ ut. TÀnk om man var en björn och kunde gÄ i ide till mars eller sÄ.
SvaraRaderaà du Àr dÄ inte ensam om att vara sent ute med dÀckbyte. Halva den svenska befolkningen Àr det - varje Är;-)
Det var inte frivilligt jag begav mig ut, jag hade en tid att passa och min cykel har dubbar, sÄ det gick bra.
RaderaNog ville jag gÄ i ide ett tag, gillar inte alls det dÀr vita möglet.
Vackert kvÀllskort pÄ en obefolkad stad. Inte ens
SvaraRaderafotspÄr i snön! 2C hÀr, men gushelov ingen snö!
Stor dag i USA i dag. Clinton eller Trump?
Ont i magen av nervositet. Har varit upp sen halv fem i morse.
Ruth i Virginia
JodÄ, jag förstÄr att du Àr spÀnd inför valet. En riktig rysare, usch.
RaderaDet hann aldrig bli nÄgra fotspÄr i snön, för det vrÀkte ner.
Kram!
Oj ni har fÄtt rejÀlt med snö! HÀr Àr det bara lite puder. Fick pÄ vinterdÀck idag, sÄ nu kÀnner jag mig lite lugnare.
SvaraRaderaSÄ kÀckt att du fick ordnat dÀcken! Jag avvaktar med att anvÀnda bilen, jag Àr inte i nöd.
RaderaJösses vad med snö det kom! Gillar inte nÀr det snöar pÄ tvÀren sÄdÀr. Eller regnar pÄ det viset heller för den delen...
SvaraRaderaHa en fin kvÀll! :-)
Nej. Solen ska skina. Punkt slut.
RaderaTack detsamma ;)
Du sjunger och broddar pÄ
SvaraRaderautan de kan en inte gÄ
Kram
Broddar och gÄr pÄ, dubbar och cyklar pÄ.
RaderaKram
Dramatisk himmel pÄ den översta bilden och stora skiftningar i vÀder! Jag har oroat mig för vÄr husbil i snön, men nu har vi fÄtt veta att den stÄr inomhus pÄ verkstan :)
SvaraRaderaJa, det blev lite lurigt dÀr ett tag, riktigt dramatiskt, och sÄ var det borta.
RaderaVad skönt att husbilen Àr i sÀkert förvar!
Nej, nu Àr vÀdret sannerligen ingen höjdare! Jag slirade hemskt pÄ cykeln i dag. Broddar kanske vore nÄgot. Gillar hur du har namngivit dina fordon! :)
SvaraRaderaByt du till dubbdÀck pÄ cykeln! En liten summa jÀmfört med vad det kan hjÀlpa.
RaderaDet Àr vackert dÄ solskenet gör mulna moln sÄ dÀr mörka!
SvaraRaderaJo, hÀftiga kontraster!
Radera