God förmiddag! Denna dagen kÀnns upp och ner men sÄ blir det om nattsömnen varit gles. Sömnen blev desto godare pÄ morgonsidan.
Rubriken pratar om artighet och vad passar bÀttre dÄ, Àn lite uppvaktning. Det borde vi alla fÄ ibland.
En till liten ankvideo frÄn Sarah som visar lite mer uppvaktning, en fredag.
Om ett par timmar ska jag lösa ut min vecko- ja förmodligen hela pĂ„skhandling i Willys luckor. Utan uppvaktning đ
Om ett par timmar ska jag lösa ut min vecko- ja förmodligen hela pĂ„skhandling i Willys luckor. Utan uppvaktning đ
- Ser du till att hÄlla upp dörren för folk? Absolut!
- SĂ€ger du tack för maten Ă€ven om du âbaraâ Ă€r hemma? Inte till mig sjĂ€lv, men Ă€r tacksam för allt gott jag kan Ă€ta.
- NÀr du trÀffar nÄgon du inte trÀffat pÄ lÀnge och ni sÀger att ni mÄste ses snart, blir det nÄgonsin av? Det hÀnder sÄ sÀllan numera, men visst, det kan bli av.
- RÀttar du folk nÀr de sÀger nÄgot fel? Det beror pÄ.
- Vad tycker du om butikspersonal som kommer upp och frÄgar om du vill ha hjÀlp? Det Àr vÀl OK, bara de förstÄr ett nej tack.
Vilken fin uppvaktningsteckning!
SvaraRaderaVÄra svar stÀmde ganska vÀl överens tycker jag.
Ha en fin fredag!
Kram, Ingrid
minns att min far höll pÄ med bordsbön
SvaraRaderaButikspersonal brukar ha en förmÄga att totalt försvinna nÀr man vÀl behöver dom... :-)
SvaraRaderaHa en bra dag!
Att hÄlla upp dörren och tacka för maten Àr sjÀlvklart liksom att tacka nÀr man fÄtt en present eller liknande.
SvaraRaderaHa en sÄ fin fredag som möjligt,
kram
Just ja, fem en fredag igen, kÀnner igen mej i svaren.
SvaraRaderaHa en skön helg!
Kram
Bra svar som jag verkligen kÀnner igen mig i.
SvaraRaderaKram och ha en hÀrlig fredag <3
Visst Àr det viktigt med bÄde artig och hövlighet.
SvaraRaderaVad gĂ€ller svaren pĂ„ frĂ„gorna sĂ„ kĂ€nner jag igen mig hĂ€r.Ănskar dig en fin fredag och hoppas handlingen/uthĂ€mtningen gĂ„r bra.
Stor kram och trevlig fredag.
jag har svarat ungefÀr som du. jag tycker att det Àr bÀttre att jag fÄr frÄga i affÀrerna
SvaraRaderaNÀr jag stöter pÄ eller hör av nÄgon jag inte trÀffat pÄ lÀnge blir man ju sÄ himla glad och har de bÀsta intentioner att trÀffas och prata ikapp sig. Men hur ofta blir det verkligen av? För mig, inte ofta, vet inte vad det Àr som gör att jag inte kommer till skott. Skönt att fÄ all handling fÀrdig, jag vÀntar till tisdagens pensionÀrsrabatt.
SvaraRaderaTrevlig helg
Hahaha! Ankorna har dÄ verkligen fÄtt vÄrkÀnslor. Om nÄgon mÄnad eller sÄ antar jag att det Àr mÄnga ankungar som Sarah filmar. DÄ dessa fluffbollar Àr ju sÄÄÄÄ söta.
SvaraRaderaVad gÀller frÄgorna Àr vi i stort sett överens. VÄr generation Àr ju faktiskt "drillad till" att vara artig tycker jag. Det ingick i förÀldrarnas uppfostran.
Det dĂ€r med att tacka i sin ensamhet förstĂ„r jag att man inte gör ;). NĂ„gonstans sĂ„ blir det ju lite mĂ€rkligt. UngefĂ€r som nĂ€r Karlsson pĂ„ taket sĂ€ger: "VĂ€lkommen in... KĂRA KARLSSON" ;)
SvaraRaderaDina svar Àr liknande mina svar, men det hÀnder faktiskt att jag sÀger tack för maten ocksÄ nÀr jag Àr ensam. Jag tror att det ligger sÄ djupt rotat detta med att man ska tacka för maten sÄ förmodligen Àr det en ren reflex men visst kÀnner jag tacksamhet för att jag har mat pÄ bordet.
SvaraRaderaAnkorna Àr för hÀrliga!
Vad beror det pÄ om du rÀttar folk?
SvaraRaderaTrevligt att lÀsa hur folk tÀnker och svarar pÄ de hÀr frÄgorna!
SvaraRadera