fredag, mars 10, 2023

Viktiga tillbehör i livet

Nu har jag utmanat mig själv riktigt ordentligt. Jag kom äntligen till skott att köpa en stor datorskärm till min laptop, trådlöst tangentbord och mus, ungefär som jag har haft det tidigare, för några år sedan.

Så glad jag blev när skärmen äntligen gav effekt på större bokstäver. Av syncentralen fick jag enbart en manual till laptopen med syninställningar, men bara den var jag inte nöjd med. Ny skärm fanns inte till låns, utan jag köpte en själv nu. Så bra!

Jag har fortfarande svårt med att skriva tvåhänt, men kom på att jag kan hjälpligt, om jag står upp och skriver! Det handlar om stelheten i armen, får inte upp den, trots gymnastik.

Orsaken till snabba ryck var faktiskt att min TV sa tack och adjö efter elva år i söndags och det blev väldigt trist här hemma. Jag fick hjälp med skjuts och smakråd av min ena väninna att fixa en ny och större TV. Ett rejält paket inalles, men det kunde jag verkligen kosta på mig. TVn är faktiskt ett fint sällskap.

Jag har nu fått lite mer förklaring på min smärta i armen ända ut i tummen (inget i axeln). En nervrot i nacken som leder till tummen är förmodligen inklämd och själva protesen, den går ner i överarmen och kan "skava". Ungefär som att ischiasnerven gör ont i ryggen, men värken går ner i hela benet.

Denna veckan har dock haft sina ljuspunkter och nu önskar jag trevlig fredag!

Ljus och kärlek🙏

28 kommentarer:

  1. Men så bra, ny bättre dataskärm och så en ny TV, toppen! Men trist med din nervsmärta, kan de göra något åt detta? Hoppas du får en fin helg! Varm Kram från Susjos

    SvaraRadera
  2. Så bra att du fått både ny stor skärm till laptopen och en ny tv. Utan tv kan man ju inte vara, för det är verkligen ett utmärkt sällskap när man lever ensam. Vad skulle man ta sig till utan den?!
    Ha en fin fredag!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, utan TV så stoge man sig slätt som ensam panschis. Kram

      Radera
  3. Det där verkar vara toppen köp. Något sådant borde jag också köpa, då det gäller datoriet. Ser lite illa på min nuvarande skärm och det är jobbigt.

    Bra att få reda på orsaken till värken och fint också att det har varit några stunder som har varit lättare. Hoppas att det går över och försvinner helt snart.
    Ha en finfin fredag.
    Kram från Wiolettan

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag är så himla nöjd med mina inköp. Det kostar en hel del, men nu var gränsen nådd för att må bra, nådd.
      Kram

      Radera
  4. Grattis till både ny skärm och ny TV. Klart att du skulle unna dig det. Vi har två teveapparater och båda är rejält stora men det är väldigt bra tycker jag.

    Bra att få en förklaring till smärtan och när man vet vad som orsakar den kan man kanske göra något åt den hoppas jag. Eller kanske förbättras det över tid...

    Kram och god fredag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, jag är nöjd med min fredag! Och smärtan får jag väl stå ut med några månader till. Kram!

      Radera
  5. Härligt med en större skärm så Du ser och självklart ska Du ha en tv som sällskap 👍
    Även om jag inte bor ensam då är jag mycket själv och vara att låta tvn vara på som bakgrundsljud gör att det känns som ban har nån form av liv omkring sig.
    Den där värken, otroligt onödigt 😓
    Elin väckte mig 12.45 och jag känner mig helt borta 🥱
    Ha en så bra som möjligt dag, kram åsa

    SvaraRadera
    Svar
    1. Onödig värk, ja. Jag bannar min snubbling. Men idag är en bra dag ändå! Kram

      Radera
  6. Men så bra att du kan få ordentlig storlek på din skärm.
    Kan man inte åtgärda det som skaver på nerven? Verkar ju jättejobbigt. Vet ju hur skitbesvärlig det är, de ( ganska få som tur är) dagar som det sneda bäckenet som jag har kommer åt ischiasnerven. Fruktansvärt! Du är tålig! Men vad är valet..? Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Inget som skaver på nerven. Protesen skaver i armen. Det är en nerv från halsen som går ut i tummen och värker också och den är nog inklämd.
      Kram.

      Radera
  7. Så bra med både en större skärm på teven och datorn- Underlättar ju för dig en hel del och ger en helt annan upplevelse.
    Skönt att du fått en förklaring till din smärta men hoppas också innerligt att detta kan åtgärdas eller räknar ortopeden med att smärtan på egen hand ska försvinna. Men då måste du ju kunna få adekvat smärtlindring som hjälper dig. För att leva med denna smärta ska du ju inte behöva göra. Vet ju att det finns speciella smärtkliniker som har detta som sin specialitet så kanske kan de hjälpa dig. Hoppas!
    Varm kram och trevlig helg.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag vet inte om detta kan åtgärdas. Själva skavet från protesen klingar väl av om några månader, men nerven, nej tror inte det funkar att laga. Ortopeden är tuff, likaså har VC blivit det. Jag får ingen mer Citodon efter den nya asken nu, det ska planas ut, suck. Men jag tar inte så mycket.
      Kram och jag är så nöjd med mina inköpt. Står upp och skriver nu. Får inte upp vänsterarmen normalt.

      Radera
  8. Ska väl instämma - äntligen!!! Så bra tänkt och köpt! Att skämma bort sig själv känns underbart tycker jag, för det är ju ingen som gör det åt en så att säga. Är impad att du lyckades installera allt, speciellt att du fick upp den stora tv-skärmen. Eller så var det kanske leverantören som hängde upp tvn och tog med den gamla.
    Att blanda med att stå upp och sitta ned när man jobbar med datorn är ju bara bra säger de som vet - fysioterapeuterna alltså. Och om stående bloggande underlättar för dig så är det bra för resten av kroppen (speciellt ryggen) också.
    Kul att du har gått all in den här veckan! Bra jobbbat:-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag betalade självklart en stor summa flr tjänsten att få upp och installerat den superfina TVn. Plus hjälp med datorskärmen, som jag normalt utan skadad arm, hade fixat själv. Så skönt att de tog med sig sllt gammalt och kartonger, så NÖJD.
      Detta gjorde mycket för mitt mående.
      Tack för fin kommentar.

      Radera
  9. LillaSyster2023-03-10 20:43

    Håller tummarna för att du blir av med nervsmärtan. Bra köp du gjort. Trevlig helg ♡

    SvaraRadera
  10. Så bra med dina "nyheter"! Man ska ha det så bra som man kan ha det!
    Du förtjänar det verkligen Gerd, klokt att köpa nytt och unna dig!
    Boa sorte! :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo, jag är verkligen nöjd idag och tror att jag kommer att sova gott. Kram! Och tack!

      Radera
  11. En tv måste man ju nästan ha, både som sällskap och för nöje tycker jag.
    Blir ju lätt lite för tyst annars.

    Hoppas smärtorna där försvinner så snart som möjligt, usch.

    Ha nu en jättefin helg.

    SvaraRadera
    Svar
    1. TVn är väldigt värdefull om man lever ensam och ingen har att prata med. Så är det bara. Sen är den ju trevlig för alla!
      Fin helg!

      Radera
  12. vi äger ingen tv men har stor bildskärm, behöver inte mer

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det hände sig för många år sedan att inte Sigge och jag hade någon TV heller, men så köpte vi en liten till husvagnen. Men ensam är det gott med lite sällskap.

      Radera
  13. Bra Du finner sött som hjälper Dig tackla både vardagen och livet… Du är en kämpe ❤️
    Att stå upp och skriva lär väl göra att det blir kortare stunder… jag tänker på Ditt arbete med MOD.
    Ha en bra lördagskväll med Melodifestivalen och kanske nått gott att äta och dricka 😃
    Bodde vi närmare varandra hade jag kunnat komma över och hålla Dig sällskap en stund, även jag sitter själv ikväll.
    Kram åsa

    SvaraRadera
  14. Så tråkigt att du fortfarande har ont i axeln - men det var ju en rejäl skada. Desto bättre att du förbättrat din tekniska arsenal!

    SvaraRadera
  15. Såå jättebra att du nu fixat detta ... och så bra att det även blev en ny tv ... har svårt att tänka mig att vara utan!
    Tråkigt med din värk ... kan bara hoppas det blir bättre!
    Önskar dig en fin söndag!
    Kram

    SvaraRadera
  16. Tråkigt att TVn la av.
    Vad bra att du fått en stor skärm.
    Så jobbigt med din värk. känner med dig.
    Kramar!

    SvaraRadera

The fourth of July

God morgon lördag! Jaha, då har vi fått tillbaka dagsregnet igen, lite mörkt och dystert. Det blir att mysa inomhus i soffan och lyssna på b...