NÄgra dagar i GönÀs. Det blev det, lite som hejsan hoppsan. Men mitt uppdrag var att passa hundarna Maja och Alice.
Men det Àr sÄ roligt sÄ det tackar jag inte nej till. Vovvarna hÄller sig förnöjda till mig ganska lÀnge men sÄ smÄningom lÀngtar de sÄklart efter mattemor och glanar i fönstren efter minsta ljud. Och sen lÀgger de sig ner igen. Jag Àr en i flocken.
Morgondimman lÀgrade sig som Àlvornas dans i skogsbrynet.
Ălvornas dans i morgongryningens motljus.
Tiden gÄr fort nÀr man har roligt, men nu Àr jag hemma igen. Har hunnit med att ta blodprover för Ärskontrollen av antikoagulationsbehandlingen. HÀmtat min Apodos. Veckohandlat. SÄ nu stÄr jag mig över helgen. Det blev fÀrdtjÀnst bÄde till och frÄn, perfekt. TrÀffade pÄ en granne som tyckte fÀrdtjÀnsten var bedrövlig, men det tycker inte jag. Jag Àr glad och tacksam för det jag fÄr nÀr jag bestÀller och tackar sÄ mycket nÀr jag blir avslÀppt av chauffören och fÄr vÀskorna till dörren med ett "ha en bra dag!" Helt sÀker pÄ att bemötandet Àr viktigt.
Ljus och KĂ€rlek đđ»
Vilka fina hundar.
SvaraRaderaJo tack, de Àr jÀttefina och mysiga!
RaderaFina varelser det dÀr och ett privilegium att fÄ passa dem förstÄr jag.
SvaraRaderaFÀrdtjÀnst Àr allt fint att ha tillgÄng till, utan det hade hustrun haft det mycket knepigare.
Ha det bÀst nu.
Hundar Àr fina, sÀger jag, kattÀlskare. Man kan gilla bÄda.
RaderaHÀrligt med positiva mÀnniskor. Som du.
SvaraRaderaFina dagar med fina hundar.
Nu fÄr vi njuta lite sommar. Kram
KÀnns bÀttre att se ljust Àn att vara bitter. FÄr mycket fint till mig! Kram
RaderaHur man uppför sig mot andra ger respons sÄ om grannen inte beter sig trevligt sÄ kanske bemötande inte blir positivt.
SvaraRaderaHej och tack Àr inte svÄrt att sÀga ÀndÄ verkar vissa mÀnniskor inte klara av detta. Inte bara ungdomar som Àr dÄligt uppfostrade.
Hos Sarah har Du det bra och hundarna trivs med Dig.
Ha en fortsatt fin torsdag kram Äsa
Alldeles för mÄnga som gnÀller. Hela tiden pÄ hemtjÀnsten och fÀrdtjÀnsten. De Àr inte alls sÄ dÄliga, inte mot mig i alla fall. Jag Àr rÀdd om dem som vill hjÀlpa.
RaderaHĂ€rligt hos Sarah, ja!
Kram!
Bemötande Àr ALLTID viktigt. SÄ bra att du Àr nöjd med fÀrdtjÀnsten. Hoppas att proverna ser bra ut och vilken skön minisemester du haft. Ha en bra eftermiddag!
SvaraRaderaVisst Àr bemötande A och O! Har alltid sÄ varit. Kommer ihÄg nÀr de snorkiga pÄ post och bank fick gÄ charmkurser, haha. Ja, i fler yrken förstÄs.
RaderaVilket trevligt och mysigt uppdrag att rÄ om hundarna.
SvaraRaderaBemötande Àr alltid A och O men det mÄste vara ömsesidigt. I Malmö stad har det verkligen varit si och sÄ tyvÀrr... Kanske Àr det bÀttre och personligare i en mindre stad. Skönt att du Àr nöjd för sÄ ska det vara.
Kram
Det dÀr med bemötande skiftar. Just hÀr i Karlstad och VÀrmlandsregionen har det varit gott.
RaderaKram!
SÄ skönt med trevligt och gott besök i GönÀs. Och sÄ roligt att sÀllskapa med hundarna.
SvaraRaderaVad gÀller FÀrdtjÀnsten sÄ Àr det nog vÀldigt olika hur den fungerar och det beroende pÄ chaufförerna. Fint att du har bra erfarenhet .
Ănskar dig en skön fredag och trevlig helg.
Kram
Glad att jag kan kÀnna mig nöjd, det Àr ju min upplevelse.
RaderaTack detsamma, kram!
DĂ€r har du det gott ❤ Kram!
SvaraRaderaJa, visst har jag đ Kram!
RaderaSÄ bra att du Àr nöjd med fÀrdtjÀnsten. TyvÀrr Àr inte alla det. Jag har sjÀlv ingen erfarenhet av den tjÀnsten, men jag tycker det Àr bra att det finns. Kram
SvaraRaderaFör mig Àr det viktigt att det finns, jag som inte fÄr köra bil. Kram!
Radera