Ja, då var det måndag igen, jajjamen! Ny vecka nr 37 och vad väntas av den?
Förutom det vanliga så väntar en kontroll på ögonmottagningen på mig. Och så nya tag på "Träna med Stig". Ska ta med en kudde också, lite mer bekvämt för ryggen, får prova mig fram. Vifta med tårna, det fixar jag i alla fall!
Den här lilla söta brickan har jag använt mera nu efter flytten. Jag fick den på Systembolaget i något sammanhang år 2007. Det står lite vintips runt olika frukter, det är bara det att jag klarar inte av att läsa texten längre, inte ens med förstoringsglas. Men brickan är så söt, så.I torsdags tog jag Rulle i händerna och drog till affären. Det var riktigt behagligt i luften. I somras när det var så hett så var det nästan omöjligt att gå den långa vägen utan att få någon skugga. Nog för att jag gillar värme, men detta var inte behagligt.
Ibland har jag Gevalia hemma, ifall det kommer besök 🤣 men i ärlighetens namn köper jag kaffe utefter hur prisläget är. F.n. ligger Löfbergs Lila bra till och det är också "närodlat" om man säger så.
I veckan fick jag sorgebud. En svåger i Danmark gick hastigt bort förra söndagen 🤍🖤 Nu var det några år sen vi sågs men medans min Sigge levde så var vi rätt ofta i Danmark både på besök där och med vår husvagn lite här och var på de olika danska små öarna. Vi var faktiskt allvarligt inne på att flytta till Nysted, en stad på Lollands sydkust, som vi blev så fästa vid.
Glad måndag är ett tema som bloggvännen Carita startade för längesedan.
Ljus och Kärlek 🙏🏻
Beklagar Din förlust ❤️
SvaraRaderaJag har bara varit i Helsingör, åkte färja från Helsingborg 😊 det var för länge sen innan jag blev sjuk.
Gör Du potatismos själv eller pulver? Yes jag är nyfiken ☺️
Vi har oxå varmare mot normalt men i helgen har det mestadels regnat.
Nu ska jag till sjukstugan och läkarbesök 😅
Du får ha en fin dag både med ögon och träning kram åsa
Visst har vi härligt sensommarväder, +18 nu på förmiddagen hos oss.
SvaraRaderaBrickan är jättevacker! Och att vicka på tårna, den träningen ska vi nog alltid klara :)
Beklagar också förlusten av Sigge. Minnena lever ändå kvar 🙏
Och tack för ditt Glad måndag-bidrag💕
Vilken söt liten bricka så klart att den ska användas. Det ser jättemysigt ut på din inglasade balkong. Blir ju som ett extra rum.
SvaraRaderaBeklagar sorgen <3 När det gäller Danmark så är vi där ofta för vi bor ju så nära.
Bra att du är flitig med träningen.
Kram och glad måndag!
Så fin bricka!
SvaraRaderaAlltid tråkigt med sådana besked ... beklagar sorgen.
Ha en bra start på denna nya vecka!
Kram