God morgon till en ny underbar dag!
I skogskanten hittade jag nÄgra strÄn med höstskimmer.Jag kan inte sÀga att bostadsbolaget kostar pÄ sig nÄgra vackra blomsterÀngar precis, men de sköter grÀsmattor, trÀd och buskar ypperligt.
En vacker kvÀllssol att vila blicken pÄ.
IgÄr var jag pÄ "TrÀna med Stig" pÄ Norra Kyrkogatan, alldeles vid domkyrkan, igen. Tufft, som vanligt och jag fuskade lite hÀr och var, som vanligt, men rÀtt nöjd ÀndÄ. Och fikat var gott, kladdkaka med vispgrÀdde.
Idag har jag faktiskt trÀningsvÀrk, dÄ jag fick göra en övning som skulle stÀrka min sneda rygg, men sÄ Àr det, allt Àr kÀmpigt för mig numera. Men inspirerande.
Idag Àr det dags för stÀdgubben att komma, det har redan gÄtt tvÄ veckor sen sist. Han bÀddar ocksÄ rent. Det och sÄ tvÀtten Àr vÀl typ de hemtjÀnster som jag vill ha kvar. De betalar jag rÀtt mycket för och sÀrskilt med den kommande stora avgiftshöjningen.
Det Àr fortfarande lugna veckor. Inget galej i nÀra sikte, dock lite skojsigt i nÀsta vecka, som en början pÄ lite mer frampÄ. Alltid kul att ha en plan i sikte.
Ljus och KĂ€rlek đđ»
SÄ fina bilder frÄn din del av Sverige!
SvaraRaderaHa en fin onsdag och njut av att fÄ rent och fint!
Kram, Ingrid
Tack! Jag fick mycket fixat idag, sÄ bra!
RaderaKram!
Fint den blÄa nÀvan blommar, vi har nÄn enstaka ros, röda blad pÄ buskar.
SvaraRaderaJa, hÀr finns röda blad ocksÄ. Jag var osÀker pÄ vad den blÄ blomman kallas, men nu vet jag.
RaderaBra med rehab, det verkar ju göra saker och ting bÀttre hÀr ocksÄ, fast visst kan man fÄ trÀningsvÀrk ibland, hujeda mej. ;)
SvaraRaderaVackra bilder Gerd, det tackar vi för.
Ha det fint.
Rehab Àr inte smÀrtfritt och man fÄr akta sig för ev skador.
RaderaTack tack och ha det fint!
Finfina blomster och solbilden Àr fantastisk, Du fotograferar och fÄngar omvÀrlden fint.
SvaraRaderaBra med fungerande trÀning Àven om Du fuskar och tar nÄn genvÀg ibland.
All trĂ€ning som blir av Ă€r bra trĂ€ning đ️♀️
Jag har nyss vaknat, kĂ€nner mig mör… lite jetlag đ„
Ha en fortsatt fin onsdag kram Äsa
Jag försöker och tycker det Àr kul att fota. GÄr all in för trÀningen men som sagt, gör bara det jag kan.
RaderaKram pÄ dig!
Din nÀva leverera fortfarande. HÀr har alla nÀvor gÄtt i vintervila.
SvaraRaderaBra jobbat. TrÀningsvÀrk talar ju om att man tagit i! Kram
Ja, det Àr vÀl den enda blomman som har levererat pÄ omrÄdet.
RaderaJovisst, jag tog i. Första gÄngen trodde jag att jag bröt ett revben.
Kram!
Bra att du har rÄd att ha den hjÀlp du tycker att du behöver. Att fuska Àr o cksÄ okej i detta lÀget =) Man mÄste ju tÀnka att det kommer en morgondag. Vet en gÄng nÀr min bÀsta kompis tog ut sig helt pÄ ett pass, sÄ galet slut att jag fick köra hem hennes bil - för hon var inte trafiksÀker. Vi pratade om det nu i helgen - det Àr runt 30 Är sedan det intrÀffade - men vi har inte glömt. Ha en skön kvÀll!
SvaraRaderaJa, man fÄr ta sig rÄd och sÄlla.
RaderaJajjemen, lĂ€tt att förta sig i vĂ€rsta ivern đ€Łdet gjorde nog jag första gĂ„ngen hĂ€r. Har ont Ă€n i ett revben.
Tack!
SĂ„ fint det blommar hos dig fortfarande.
SvaraRaderaDu Ă€r sĂ„ flitig med trĂ€ningen och det Ă€r vĂ€ldigt bra đđ»
Skönt att fÄ hjÀlp med stÀdning och tvÀtt men gratis Àr det inte.
Kram
Znogge
Jo, tack jag försöker. Idag riktigt fint vÀder ocksÄ!
RaderaKram!