Hej å hå, luden tå. Fredag blev det visst denna veckan också.
Vad ska man säga om denna amaryllis som burit så många som nio (9) klockor totalt?? Fenomenalt. Nu är bara fyra kvar. Inte illa, gorilla.Min frukost, inte vägd på guldvåg, men god till slut, när bröden hoppat ur brödrosten och smör och skinka lagt sig tillrätta. Fint att fånga lite färg inomhus för ute är det grått, vitt och svart
Vi fick träna på att ta oss upp från liggande med fingerat två brutna underarmar. Bara armbågarna fick hjälpa till. Bra tankar där, att vara steget före!
Ja, för tre år sen tog jag mig själv upp från magläge nedåt, i en ytterstentrappa, med att vrida mig om och krypa uppför trappstegen, med svår smärta i axel och arm. Mobilen låg såklart i fel ficka på jackan. Gick hem och ringde ambulans. Tänk vad man klarar, men det blev ett stort trauma!
SVT1 har gjort om Go´kväll till Sverige Live (tror att man försökt härma TV4 där) men det ger jag inte många spänn för. Så söndertrasat som det blivit. Såg senast igår kväll på Gör om mig och fattade ingenting, bara luddigt. Nej, gör om och gör rätt, ifall ni måste ändra.
Men, ha det så gott. Ljus och Kärlek 🙏🏻



Den amaryllisen har du verkligen haft glädje av för visst är det tacksamma blommor. På två av våra kommer en fjärde stängel så nya klockor är på gång.
SvaraRaderaKan tänka mig att färdtjänsten kan vara försenad men du kom i alla fall iväg och fick tränat. Bra jobbat!
Önskar en fin fredag!
Kram
En fjärde stängel?? Wow! SÅ fantastiskt. Ja, nu väntar jag på färdtjänst igen här.
RaderaFredagskram!
Fin amaryllis, jag stoppade den sista i vas.
SvaraRaderaNumera har jag alltid mobil i fickan, senast gjorde jag kullerbytta i bussen som tvärstannade! Före jul, fick hjälp komma ur bussen, satt på en bänk och ringde maken, tur att han svarade. Ambulans till akut, väntan, röntgen visade ingen bäckenfraktur, men flera veckor med smärta.
Mycket bra träning att komma upp. Jag sitter ofta på golvet med barnbarn. Önskar trevlig helg!
Din olycka var inte kul. Det kan gå på ett ögonblick och tillfälligheter som gör utgången.
RaderaTrevlig helg!
Bra träning. Bedrövligt väglag.
SvaraRaderaTänk att du fixade! Otroligt!
Har sett lite av programmet. Sätter mig kanske framför tvn en stund i em också. Då är det en programledare som jag inte alls känner till.
God eftermiddag! Kram
Tur eller skicklighet, jag vet inte, men det kunde gått värre, jag kunde ha slagit i skallen. Fort går det ju också.
RaderaKram!
Gillar Din fina mugg och brickan 🤩
SvaraRaderaFärg är nödvändigt 😃 bara vitt vitt ihop med grått är trist. Ute är det vitt, grått och en märklig beige färg på himlen.
Bra jobbat med Stig 👏
Sämre med denna väntan på färdtjänst, verkar vara ett landsomfattande problem, läste i lokaltidningen igår (på nätet) om en flicka med speciella behov som kom för sent till skolan var och varannan dag pga taxin som ständigt var försenad.
Träningsvärk. Att ta sig upp är bra träning. Balansen är viktig. All träning som blir av är bäst 👏
Jag måste ta itu med mitt träningsschema, pratade med sjukgymnasten häromdan.
Sverige live. Nej tack. Ett bottennapp.
Ha en fin fredag och en skön helg kram åsa
En av muggarna jag köpte på Rörstrands, gillas!
RaderaIdag höll färdtjänst tiden, när jag var till Rudstorget. Så det händer oftast att det funkar.
Kvällskram!
Verkligen en vacker och tålig amaryllis som du haft stor glädje av.
SvaraRaderaFint att du kom iväg till träningen för att ha en stark kropp betyder ju mycket.
Just att träna på att falla och att ta oss upp på liknande sätt har vi också tränat och at pränta in att aldrig ta emot sig med händerna/armarna. Knepigt men det vill till att det blir per automatik.
Ja, grått även här.
Piggade upp mig genom att gå på den specialinbjudan jag fått till inspelningen av Carina Bergfeldt. Riktigt trevligt även denna gång.
Kram och trevlig helg.
Nu går amaryllisen mot sitt slut men den har varit enormt tacksam.
RaderaSå kul att gå på dessa TVinspelningar! Liksom vara med i smeten.
Helgkram!
Färgglada bilder får man bäst inomhus denna årstiden, men snart så blir det väl bättre på det området. :)
SvaraRaderaÄr ju bra att gå en kurs i hur man ramlar på bästa sätt när man ändå är på väg ner i backen, förstår att du tycker det är otrevligt efter ett sådant fall för tre år sedan.
Ta hand om dig nu.
Bra skor och frisk i hjärnan, när man går ut om vintern, beredd på allt. Men så händer saker ändå.
RaderaJo inomhus har jag färg!
Ha det bra!
Väldigt fin Amaryllis =)
SvaraRaderaJag känner också av träningsvärk nu under eftermiddagen -men det är ju bra värk. Fy för din vurpa då.....lång rehab för att komma tillbaka. Önskar dig en fin kväll och härligt att halva januari har passerat.
Underbara färgglada bilder. Jag håller med om att det är mest grått ute. Nu slaskar dessutom snön bort. Så trist! Var med på ett hårt träningspass igår så har också träningsvärk.
SvaraRaderaVad fin Amaryllis du har! Jag är urusel på blomnamn men det finns några som sitter däribland denna blomma. Gillade din bricka färgglad och läcker. Snön ser ju ut att vara mer än vad vi har här i norr vilket är väldigt konstigt. Vi hade bara vitt på marken till julafton men några dagar efter så började det snöa men vi har fortfarande långt ifrån den snö som brukar ligga den här tiden. Kyla däremot det har vi haft ihärdiga - 27 ned till -29 grader i några veckor. Ganska så tröttande kan jag påstå.
SvaraRaderaHa det gott!