fredag, november 15, 2019

Fem en fredag v46 - Mat

Förr i tiden kunde jag fixa bĂ„de mina fötter och naglar sjĂ€lv - och Ă€ven andras. Jag tyckte det var ren avkoppling och egenvĂ„rd. Men jag klarar inte det lĂ€ngre, sĂ„ dĂ„ fĂ„r jag anlita expertis. Och nu var det höglĂ€ge, verkligen. SĂ„ först, ett par bilder pĂ„ hovkrafset 😀


Idag den 15:e november, tar jag mig an Elisematildas utmaning! Hon har stĂ€llt nĂ„gra frĂ„gor om Mat och vill ha svar pĂ„ dem.
  1. Vad Ă€ter du vid stressade tillfĂ€llen? Om jag alls ska ha nĂ„got att stoppa i mig blir det en banan, ett Ă€pple eller en clementin. 
  2. NÀr blev du senast besviken pÄ en mÄltid? För ett Är sedan pÄ flyget till och frÄn Marocko.
  3. Vilken mat eller livsmedel som du av nÄgon anledning inte lÀngre kan fÄ saknar du? Inget.
  4. Vad Àr nÄgot sÀsongsbetonat du kan Àta Äret runt? Jordgubbar!
  5. Vad bestÀller du aldrig ute för att du Àter det ofta hemma? Husmanskost. De fÄ ggr jag Àter ute, dÄ ska det vara nÄgot extra.

Stadsparken i Lidköping nu i veckan.


Önskar er alla en fin fredag med ljus och kĂ€rlek

18 kommentarer:

  1. En bra fotvÄrdare Àr guld vÀrd. Snart Àr det min tur och det ska bli sÄ skönt. Kram och ha en trevlig helg.

    SvaraRadera
  2. visst Àr det bra att kunna ta hjÀlp, nu klipper sonen makens hÄr, jag har gjort det fyra decennier. Jag saknar inte heller nÄgon speciell mat, man fÄr anpassa sig till förÀndringar. Jag Àr ocksÄ svag för jordgubbar :)
    jag Àter gÀrna husmanskost till lunch ute ibland, nÀr jag tröttnar pÄ min egen mat....

    SvaraRadera
  3. Jordgubbar har flera av oss skrivit.
    Fredagskram!

    SvaraRadera

  4. Jag Àlskar ocksÄ jordgubbar. I flera Är fick jag inte Àta dom, eftersom jag gick pÄ Waran, men nu dÄ jag fÄr det sÄ blir det sÄ sÀllan, förstÄr inte det riktigt.
    Jag har aldrig varit till fotvÄrden eller med mina naglar, men kanske borde. Tycker inte om dÄ andra "hÄller pÄ" med mig. Vet ej vad det beror pÄ. Gillar inte ens att gÄ till frissan. "KÀrringen mot strömmen", heter det sÄ?
    Fina höstbilder.
    Trevlig helg Gerd och sköt om dig.
    Varm kram.

    SvaraRadera
  5. Flygmat blir man nÀstan garanterat besviken pÄ. Jag har helt slutat betala för det nÀr det gÀller korta flygningar pÄ 3-4 timmar.
    Ha en fin helg!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
  6. flygplansmat blir en ju alltid besviken pÄ. sÄ fina höstbilder du tagit

    SvaraRadera
  7. TyvÀrr sÄ tycker jag inte att flygplansmaten brukar vara bra. Den enda gÄngen jag var nöjd var nÀr jag flög till och frÄn Brasilien. DÄ fick vi mat av mycket god kvalitet.

    Kram och god fredagseftermiddag!

    SvaraRadera
  8. SÄ skönt att fÄ fötter och en ompysslade. I Peking gick jag varje vecka pÄ fotmassage som dÄ inkluderade axlar och underben samt fötter. Och varannan vecka blev det ocksÄ pedikyr. Manikyr varje vecka. HÀr Àr det inte sÄ mÄnga som kan knepet med fotmassage tyvÀrr. Men jag borde ÀndÄ bli bÀttre pÄ att gÄ ivÀg och ta hand o fötterna. I Spanien har jag nÄgra duktiga kinesiskor och de brukar jag gÄ till.
    Vad gÀller flygplansmat bestÀller jag aldrig det utan vi köper med oss hemifrÄn. PÄ lÄngresor kan den vara betydligt bÀttre och det brukar finnas ett antal rÀtter att vÀlja bland.
    Jordgubabr Àter jag gÀrna men tyvÀrr Àr de ganska smaklösa nÀr de hemma inte Àr i sÀsong utan reser lÄngt. HÀr i Spanien Àr sÀsongen för dem lÀngre, finns inte pÄ sommaren, men Àr snart nu pÄ gÄng.
    Önkskar dig en fin fredag.
    Stor kram

    SvaraRadera
  9. Jordgubbar Àr jag allergisk mot sÄ det Àter jag aldrig ;-)

    FotvÄrd har jag aldrig testat... hÀr omkring Àr det typ pensionÀrer som fÄr gÄ till kommunens fotvÄrd, nÄn annan utövare finns icke.
    Jag lider ;-) av nagelfobi Ä mÄr rent dÄligt av nÀr naglar filas Ä grejjas... min halvsysters ena dotter hade tidigare egen Nagelsalong men nej jag har aldrig aldrig varit dit.

    Jag skulle dock behöva klippa mig, inte gjort det pÄ typ 10 Är Ä hÄret ser aningen slitet ut ;-)

    NÀr jag lÀser vad jag skrivit kÀnner jag hur dÄlig jag Àr pÄ att ta hand om mig sjÀlv Ä mitt yttre.

    Ha en fin fredag, kram

    SvaraRadera
  10. FotvÄrd skulle behövas hÀr ocksÄ, Äh vad jag skulle njuta :) Kul att lÀsa dina svar <3

    SvaraRadera
  11. Svar:
    Det kostar mÄnga pengar att fÄ fotvÄrd i Sverige. Det finns olika sorters. Medicinsk fotvÄrd, fotvÄrd med extra nagellackning, fotvÄrd med extra massage osv. Jag brukar ta fotvÄrd med det vanliga krafset och sÄ lackning. Allt tar en timme.
    Jag har inga rabatter utan betalar normalpris.

    NÀr jag var i Thailand med min vÀninna tog vi fotvÄrd (utan skrapning och lackning) men med tvÀtt och massage och dÄ ingick Àven underbenen och axlarna, sÄ underbart efter en het dag ute och man somnade ofelbart. Och det kostade bara 35 kronor. Saknar det.

    Ja, jag vet ocksÄ att inte alla mÀnniskor gillar beröring av frÀmmande mÀnniskor.

    SvaraRadera
  12. Vilka fina fossingar! Jag har fotfobi, gillar inte fötter, bÀr strumpor Äret om,,,,,men en gÄng var jag pÄ fotvÄrd och det var jÀtteskönt. Men att ha klabbar mellan tÄrna för att bli fin, nej tack, o ingen skulle ju se mina fina naglar i alla fall!
    Jag hÄller med dig till fullo om att man vill ha nÄgot extra nÀr man Àter ute. Jag vÀljer gÀrna fisk för jag Àr inte sÄ duktig pÄ att laga till fisk. Trevlig helg!

    SvaraRadera
  13. Har heller aldrig gjort fotvÄrd, men har förstÄtt att jag har "bebisfötter". NagelvÄrd dÀremot gör jag dÄ och dÄ, fast utan lack.
    Flygplansmat ska man aldrig ha större förvÀntningar pÄ. Kan inte minnas en enda mÄltid som jag njutit av i ett flygplan. DÄ tar jag hellre med mig "lyxiga" hemlagade smörgÄsar.
    HÄller med dig bÄde i frÄga 4 och 5.

    SvaraRadera
  14. HÄller med, nÀr man vÀl Àter ute sÄ ska det vara lite extra.

    SvaraRadera
  15. Flygplansmat brukar ju inte vara nÄgot vidare. Iofs evigheter sedan jag flög... sÄ kanske Àr det annorlunda idag.

    SvaraRadera
  16. SÄ trÄkigt att fÄ bli besviken pÄ flygmaten. Det Àr ÀndÄ ganska lÄngt man reser och dÄ Àr maten viktig sÄ klart.

    SvaraRadera
  17. Roligt att lÀsa hur du tÀnker med maten. Har sett flera som nappat pÄ dessa frÄgor, roligt.

    SvaraRadera
  18. Mat pÄ flygplan kan verkligen vara en besvikelse!

    SvaraRadera

Varför? DÀrför! Nu i matbutiken

  Detta Ă€r  KlimakteriehĂ€xans  nya utmaning "Varför? DĂ€rför" Kolla in, vettja! Man lĂ€gger alltsĂ„ in  nĂ„got om sig sjĂ€lv i bĂ„de frĂ„...