tisdag, maj 25, 2021

Trees on Tuesday and mix

Jag har verkligen varit ute och försökt att föreviga all den blomster- och trĂ€dprakt som nu "hĂ€rjar" i mitt nĂ€romrĂ„de. Det Ă€r sĂ„ inspirerande och gott för sjĂ€len. Önskar bara att jag kunde hĂ„lla kvar den nyutsprungna grönskan lite till!

Denna bild Àr frÄn vÄr vackra StadstrÀdgÄrd.

HÀr en bild frÄn mitt bostadsomrÄde. Fullt med blomtrÀd!

Syrénbilderna Àr frÄn mitt besök pÄ Limtorget.

Det kÀnns som om allt har exploderat samtidigt, bÄde hÀgg och syrén och allt annat vackert. Men, snÀlla vÀdret, var har du gömt vÀrmen?

IgÄr förmiddag satt jag lÀnge i solstolen och lyssnade pÄ en bok. Det Àr "Innan ni tog oss" av Lisa Wingate. VÀlskriven och berörande men jag Àr bara pÄ kapitel 13 av 31 Àn sÄ lÀnge.

Romanen bygger pÄ den sanna historien om hur barn frÄn fattiga förhÄllanden kidnappades och sÄldes till vÀlbÀrgade familjer. SÄ hjÀrtskÀrande. HÀr utspelar det sig i Memphis 1939 pÄ en bÄt pÄ Mississippifloden.

Orsakullan: 1) Jag förstÄr mig inte pÄ mÀnniskor som... krigar, brÄkar, misshandlar.

2) Jag Àr sÄ gammal sÄ att jag minns... vÄrt första telefonnummer. Det var 256.

3) Tro det eller ej men... i den grupp pÄ Facebook som heter "Lidköping i bild", har jag fÄtt 446 likes för nÄgra bilder nyss och 211 pÄ en annan!

4) Jag tÀnker nÀstan alltid pÄ... mina barn och barnbarn.

Ljus och KĂ€rlek🙏

10 kommentarer:

  1. Det blommar och grönskar verkligen vackert hos dig nu! :-)

    VÄrt första telefonnummer var 545 :-D

    Ha en hÀrlig dag!

    SvaraRadera
  2. Boken dÀr förstÄr jag att den berör, har en kompis som ocksÄ rÄkat ut för det fast i "vÄr tid".
    Hon har precis fÄtt fatt i sin familj i hemlandet, efter över 30 Är, som hon togs ifrÄn för sÄ lÀngesedan.

    Ja, nu blommar det ordentligt ute, hÀrligt.

    Ha en fin dag nu.

    SvaraRadera
  3. Du har lyckats föreviga vÄrblomster frÄn dina hemtrakter!!
    Ja vilka hemska mÀnniskor som krigar, misshandlar och mobbar=(
    Mitt barndoms telefon nummer började med 158
    Ta hand om dig!
    Kram

    SvaraRadera
  4. Vilken vacker stad du bor i! Det mÄste vara hÀrligt att kunna gÄ ut och njuta av all blomsterprakt.
    Ha en fin tisdag!
    Kram, Ingrid

    SvaraRadera
  5. SÄ vackra och hoppfulla vÄrbilder!
    Vad roligt att du fÄtt sÄ mÄnga like pÄ Lidköpingssidan.
    Ja, som vi lÀngtar till de smÄ.
    Sköt om dig!

    SvaraRadera
  6. Den blomstertid nu kommer med lust och fĂ€gring stor... hos Dig Ă€r sommaren verkligen pĂ„ gĂ„ng 😊
    Klart Du fĂ„r mĂ„nga likes pĂ„ Dina fina bilder đŸ€©
    Kram

    SvaraRadera
  7. Verkligen en massa vackra blommor i din fina stad!
    Jag har svÄrt att hinna med bloggandet ... men förhoppningsvis fÄr jag snart mer tid :)
    Mitt första telefonnummer var 28805 ... det sitter kvar i minnet!
    Ha en fin fortsÀttning pÄ denna dag!
    Kram

    SvaraRadera
  8. Det Àr verkligen vackert i naturen just nu och jag önskar att denna period varit lÀngre. TyvÀrr Àr vÀdret uruselt sÄ man fÄr njuta via fönstret.
    Den har jag lÀst och jag tyckte den var bra.

    Kram och god tisdag!

    SvaraRadera
  9. Vilken hÀrlig blomsterprakt i ditt Àlskade Lidköping! SÄ vackert och jag nÀstan supa in doften av syrenerna:-)
    Vilket minne du har! Jag kommer inte ihĂ„g mina förĂ€ldrars första telefonnummer... 446 likes för dina bilder - det förstĂ„r jag helt och hĂ„llet. Dina foton ÄR fantastiskt fina:-)

    SvaraRadera
  10. Ljuvliga bilder frÄn en ljuvlig tid! Man fÄr njuta sÄ mycket det gÄr!
    VÄrt första telefonnummer var 6-siffrigt! Visst kommer jag ihÄg. Min mormor som bodde i Uddevalla hade 5-siffrigt. Kommer ihÄg det ocksÄ!
    Kramar

    SvaraRadera

Varför? DÀrför! - Om första gÄngen

  Detta Ă€r  KlimakteriehĂ€xans  roliga utmaning "Varför? DĂ€rför" Kolla in, vettja! Man lĂ€gger alltsĂ„ in  nĂ„got om sig sjĂ€lv i bĂ„de ...