Följ med mig och handla! SÄ kunde inlÀgget heta. Jamen visst, hÀr gick jag en dag nÀr det inte regnade just dÄ och tog en svÀng in pÄ ICA eller Willys. Jag alternerar.
Idag tar jag itu med veckans "Fem en fredag med ElisaMatilda, som handlar om aktiviteter.
- Vad gör du nÀr du kÀnner dig aktiv? DÄ gÄr jag pÄ stan och gör flera Àrenden.
- Vad gör du nÀr du lÀr dig nÄgot? Googlar och söker via nÀtet och lÀr mig hela tiden nya saker.
- Vad gör du nÀr du har trÄkigt? DÄ lyssnar jag pÄ en bok eller podd, sÄ Àr den saken biff.
- Vad gör du nÀr du gör nÄgot för dig sjÀlv? TrÀnar och dÄ sÀrskilt vÀnster axel och arm.
- Vad för aktivitet vill du prova pÄ? Inget som jag kan komma pÄ. Jag har nog provat allt som jag har varit intresserad av och lite till. Med min skada har jag tyvÀrr fÄtt backa lite i stÀllet och hitta nya sÀtt.
Ljus och kĂ€rlek đđ»
sÄ bra att du trÀnar och hÄller igÄng sÄ mycket du orkar och kan. Det Àr viktigt att inte bli allt för stillasittande. Ha en fin dag!
SvaraRaderaTack, det Àr helt egoistiskt. Jag har ju en skadad axel/arm och behöver den kraften ocksÄ.
RaderaFin vÀg till affÀren, för mig blir det ocksÄ mÄnga steg nÀr jag gÄr i affÀren.
SvaraRaderaJavisst, det blir alltid mÄnga steg dÀr.
RaderaĂnskar jag orkade trĂ€na, jag gĂ„r promenader, simmade förut, men det var sĂ„ kallt i badhuset sĂ„ det var inge roligt. Simma i en timme och frysa samtidigt var ingen hit.
SvaraRaderaDet Àr mycket som jag inte kan eller orkar lÀngre, men försöker med det som gÄr.
RaderaJa, dina svar hade kunnat vara mina. Och du verkar vara mera disciplinerad Ă€n jag, för övningarna jag ska göra för ryggelĂ€ndet och benskörheten Ă€r sĂ„ trĂ„kiga att jag sĂ€llan gör dem. Ănskade jag hade din drivkraft dĂ€r.
SvaraRaderaHÄller med dig, trÀning Àr Sà trÄkigt, men jag behöver faktiskt för mitt mÄende att bli bÀttre i vÀnsterarmen.
RaderaTÀnk nÀstan alla svarar att man lÀser och googlar pÄ nÀtet för att lÀra sig mer. För inte alls lÀngesen fanns inte internet, hur gjorde vi dÄ? Slog i uppslagsböcker, det lÄter ju faktiskt som stenÄldern. FörstÄr om ungarna idag inte begriper hur vi överlevde! Ha en skön helg
SvaraRaderaDu har en stor poÀng dÀr, Paula. Jag som alltid ha varit vetgirig, jag slog i lexikon och uppslagsböcker men fick aldrig de rÀtta svaren, de var för gamla.
RaderaKul att lÀsa dina svar och med fina bilder till. KÀnner igen mig i flera av dina svar. Vad gÀller att pröva pÄ sÄ vill jag gÀrna ta upp seglingen igen.
SvaraRaderaFina bilder som piggar upp.
Varm kram
Det lÄter sÄ hÀrligt att segla!
RaderaVarm kram!
Men visst Àr det himla bra att vi fortfarande lÀr oss nya saker! Den dag vi tröttnar pÄ det Àr vi illa ute.
SvaraRaderaJa, verkligen. DÄ slÀcks allt hopp. Nytt Àr kul!
RaderaInte dumt med google, jösses vad man lÀr sig! Ha en fin helg!
SvaraRaderaKram
Innan google sÄ slog jag i uppslagsböcker men de blev ju förÄldrade.
RaderaKram
Kul att googla, man gĂ„r frĂ„n ett Ă€mne till nĂ€sta och kommer tillslut inte ihĂ„g var man börjadeđ. Tiden bara rusar ivĂ€g.
SvaraRaderaHĂ€rliga blombilder!
SĂ„ Ă€r det. SĂ„ har jag gjort mĂ„nga gĂ„nger đ
Radera